LUCK, BRATISLAVA. Jeden z tých tragických príbehov má v rodine aj jediný poľský kozmonaut Miroslaw Hermaszewski.
Za deň ukrajinskí nacionalisti zabili v jeho rodnej dedine Lipniki 182 ľudí vrátane 18 jeho príbuzných. Ako takmer dvojročný chlapec mal v júli 1943 na mále aj on. Matka ho držala v náručí, keď utekala pred vraždením.
„Jeden z nich dobehol blízko, takmer jej priložil zbraň k hlave, ale netrafil dobre, poranil jej ucho. Mama spadla v bezvedomí a ja som sa jej vykotúľal,“ spomínal podľa TVN24.
Tak prežil noc, kým ho nenašiel otec, ktorého neskôr Ukrajinci zabili.
Cieľ likvidácia
Fakty
Volynský masaker
Bola to séria vrážd poľských civilistov zo strany ukrajinských nacionalistov vo Volyni a východnej Halíči (Ukrajina) v rokoch 1943 a 1944.
Zabili podľa odhadov do 100-tisíc ľudí.
Odvetné akcie Poliakov stáli život 20-tisíc Ukrajincov.
Podobné príbehy zo série vrážd, ktoré sa označujú ako volynský masaker, prežili desaťtisíce Poliakov.
V roku 1943 sa ukrajinskí nacionalisti Stepana Banderu rozhodli vyčistiť územie Volyne a východnej Haliče (súčasná severozápadná Ukrajina) od poľskej menšiny. Odhaduje sa, že zabili stotisíc ľudí.
„Predtým, ako sa Nemci stiahnu, mali by sme zlikvidovať celú poľskú populáciu od 16 do 60 rokov. Dediny v lesoch a pri lese by mali zmiznúť z povrchu zemského,“ znel jeden z príkazov miestneho šéfa ukrajinskej povstaleckej armády.
Práve minulý týždeň uplynulo 70 rokov od vyvrcholenia takmer dva roky trvajúcich útokov.
Počas „krvavej nedele“ 11. júla 1943 vyčistili ukrajinskí nacionalisti tri okresy, zahynulo pri tom desaťtisíc ľudí. Medzi nimi deti, ženy a starci.
Masaker už dlhšie rozdeľuje Ukrajincov a Poliakov. V poľskom Sejme sa v piatok hlasovalo o tom, čo sa vlastne vtedy stalo.
Poslanci schválili, že išlo o „etnické čistky s prvkami genocídy“, jednoznačná „genocída“ neprešla len o desať hlasov. Hlavná vládna strana Občianska platforma sa pozerá viac do budúcnosti ako do minulosti.
Oficiálna poľská zahraničná politika chce, aby u suseda zvíťazila prozápadná orientácia.
„Každé naše slovo sa stáva súčasťou veľmi ostrého sporu medzi Ukrajinou, ktorú to ťahá smerom k Rusku, a medzi Ukrajinou, ktorú to ťahá smerom k Európskej únii,“ vysvetľoval pre TVN24 jemnejší postoj strany šéf jej klubu v Sejme Rafal Grupiński.
Vajce na obleku
Aj preto počas nedeľnej spomienky v meste Luck hovoril poľský prezident Bronislaw Komorowski viac o zmierení krajín.
Koniec koncov aj Poliaci majú svoje hriechy, napríklad povojnové vyhnanie Ukrajincov, známe ako Operácia Visla.
Zmierenie však nemusí byť jednoduché, čo Komorowskému hneď v nedeľu ukázal jeden z Ukrajincov.
Poľský prezident po prejave vychádzal z miestnej katedrály, keď mu jeden z domácich rozpľasol surové vajce na oblek. Mladý muž mal údajne blízko k nacionalistickej strane Svoboda.