Prvý muž planéty zavolal slovenskému premiérovi. Prezident Spojených štátov amerických chcel hovoriť aj o korupcii na Slovensku, nakoniec si to ale rozmyslel. To, že George Walker Bush Mikulášovi Dzurindovi volal, je však dobrou správou pre krajinu. Doteraz sa nič podobné nestalo, telefonát na takej úrovni nemal ani exprezident Michal Kováč.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničia Figeľa sa o záujme americkej strany telefonovať s naším premiérom vedelo s týždňovým predstihom. Podľa protokolu sa to oznamuje kvôli príprave a organizácii všetkých zúčastnených. Ambasáda v konkrétnej krajine najskôr ohlási na Slovensku záujem vykonať takýto druh telefonátu. Kancelária štátnika sa spojí s kanceláriou osloveného a pripravia detaily.
Biely dom si overil techniku a technické spojenie, dohovoril sa čas a číslo, kam sa v bude v danom termíne telefonovať. Náš premiér si mohol pozvať aj tlmočníka, podľa vlastného uváženia, už to však nebýva zvykom. Krajina a politici vyspeli aj jazykovo a zhovárajú sa priamo, v dialógu. V prípade potreby zabezpečuje prekladateľa ten, kto aktivuje takú požiadavku.
Pri rozhovoroch na najvyššej úrovni neexistujú formálne pravidlá. Ide o debatu dvoch ľudí, ktorí musia mať základy z etiky komunikácie a jasne reprezentujú svoje záujmy. Formujú obsah dialógu, na ktorý neexistujú žiadne formuly alebo predpisy. Téma rozhovoru záleží na udalosti, ktorá je nositeľom rozhodnutia.
Rozhovory na najvyššej úrovni sa nahrávajú, pretože oficiálne komunikácie sú súčasťou formálnych vzťahov medzi štátmi. Sú dva druhy takýchto telefonátov. Urgentné, keď sa nič nedá vopred dohodnúť a ktoré sa uskutočňujú pri krízových udalostiach, ako sú nešťastia, tragédie, alebo telefonáty pokojné, očakávané.
Urgentným telefonátom bol napríklad ten medzi Putinom a Bushom 12. septembra minulého roka. Ruský prezident oznámil americkému, že podpísal dekrét o minúte ticha ako vyjadrení ruského rozhorčenia nad teroristickými útokmi v USA. Prezidenti sa vtedy dohodli aj na vzájomnej spolupráci v boji proti terorizmu. Očakávané telefonáty bývajú zvyčajne gratulačného charakteru, ako ten medzi Bushom a Dzurindom, ale uskutočňujú sa aj po ratifikácii dôležitých dokumentov alebo pred summitmi.
Exprezidentovi Michalovi Kováčovi nikdy žiaden prezident na Slovensko nevolal. Zažil len to, že keď bol na zahraničnej návšteve v Turecku, prezident krajiny sa s ním spojil telefonicky z úradu do hotela, aby sa s Kováčom osobne rozlúčil. Vtedy sa hovory na vyššej úrovni neuskutočňovali prostredníctvom mobilného telefónu. Dnes už to neplatí. Neformálna diplomacia na nižších diplomatických úrovniach sa dnes robí cez pevnú linku, ale aj cez mobil. Je súčasťou komunikácie a vyjadrením dôvery medzi stranami, pretože stretnutia na summitoch raz za pol roka sú málo.
Podľa našich informácií sa George Bush Mikuláša Dzurindu už na začiatku telefonátu spýtal, či už v ten deň behal. Na konci sa dohodli, že si raz zabehajú spoločne. Prezident Spojených štátov vedel o Dzurindovej záľube v maratónskom behu aj preto, že mu jeho kancelária pred každým hovorom podobného druhu pripravuje stručné materiály o volanej osobe.
(mvl, rom)