Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME.
SANFORD, BRATISLAVA. Je v dnešnej Amerike pre mladého Afroameričana nebezpečné kúpiť si v obchode cukríky a vyjsť na ulicu alebo všetko funguje, ako má, a keď sa niekto cíti ohrozený, môže v sebaobrane zastreliť človeka?
Podľa víkendového verdiktu amerického súdu na Floride platí skôr to druhé.
Zimmermanov úsmev Prípad 17-ročného Trayvona Martina, ktorého minulý rok zastrelil 29-ročný George Zimmerman, vyvolal v krajine vášnivú debatu o rasizme medzi políciou a sudcami, sa cez víkend dočkal dohry v prospech toho, čo prežil.
Na rozhodnutie súdu čakali s napätím milióny divákov. Sudkyňa Deborah Nelssonová na záver procesu Zimmermanovi povedala, že je voľný.
„Vaše putá dáme dolu. Váš GPS zameriavač vypneme, keď opustíte súdnu sieň. So súdom už nemáte nič do činenia,“ povedala a Zimmerman sa mohol usmiať.
Verdikt okamžite vyvolal búrlivé reakcie. Kým rodičia prepusteného Američana si vydýchli, vo viacerých mestách v Spojených štátov ľudia protestovali.
Podľa kritikov procesu súd len podporil prístup „strieľaj prvý“.
„Zimmerman je nevinný, ale Florida určite nie,“ napísala Emily Bazelonová v komentári pre Slate s narážkou na veľkorysý prístup zákona v prípade sebaobrany.
Kedy môžeš zabiť V 33 amerických štátoch platí legislatíva Stand your ground (Bráň svoju pozíciu), podľa ktorej je dovolené použiť vražednú silu, ak sa občan domnieva, že mu hrozí smrť alebo vážne zranenie.
Takto argumentovali právnici 29-ročného Zimmermana, ktorý vlani zastrelil afroamerického tínedžera.
Mladý Martin oblečený v mikine s kapucňou ho podľa neho napadol, chcel mu zobrať zbraň. Zimmerman reagoval streľbou, odišiel z miesta činu a zavolal políciu.
Tá už našla 17-ročného Martina mŕtveho. Podľa jeho rodiny si chlapec len išiel kúpiť cukríky a vracal sa domov.
Martinova DNA sa na zbrani nenašla ani na jeho rukách nebola Zimmermanova DNA, napísal magazín Slate.
Nevyhral nikto Prípad okamžite vzbudil pozornosť amerických médií, ktoré prípadom niekoľko dní zapĺňali hlavné správy. Komentoval ho aj americký prezident Barack Obama.
„Ak by som mal syna, vyzeral by ako Trayvon Martin,“ povedal vlani prvý afroamerický prezident Spojených štátov.
Podľa denníka Miami Herald sa od začiatku na prípad pozeralo cez rasistickú optiku: „Zimmerman je biely Hispánec, Trayvon Afroameričan.“ Nezmenilo sa to ani po po verdikte.
„Biela nadvláda oslobodila Zimmermana,“ napísal ľavicový magazín The Nation, ktorý pripomenul, že v šesťčlennej ženskej súdnej porote bolo päť belošiek.
„Po tomto verdikte zostala len tragédia,“ rozprával reportér televízie Fox News.
„Sedemnásťročný chlapec je mŕtvy, rodina prišla o svojho syn a George Zimerman sa musí teraz báť o svoj život, pretože prípad vyvolal proti nemu veľa nenávisti,“ povedal Erick Erickson. „Tu nie sú žiadni víťazi.“