Sarajevo 6. októbra (TASR) - Vysoký komisár medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine Paddy Ashdown dnes vyhlásil, že reformy v balkánskej krajine budú pokračovať bez ohľadu na výsledky sobotňajších volieb.
V súvislosti s víťaznými vyhláseniami nacionalistických strán Ashdown varoval pred predčasnými analýzami. Zároveň avizoval prijatie prísnejších pravidiel o obmedzení imunity pre držiteľov úradných postov, ktoré majú uľahčiť postihovanie rozsiahlej korupcie.
"Nemýľte si nespokojnosť s doterajšou vládou s túžbou po návrate k nacionalizmu spred desiatich rokov. Nacionalizmus v tejto krajine nespevnel," vyhlásil Ashdown v Sarajeve a dodal, že Bosna a Hercegovina si v nasledujúcich mesiacoch nemôže dovoliť nečinnosť.
Ashdown označil voľby - prvé, ktoré po skončení vojny organizovali miestne úrady a nie medzinárodné spoločenstvo - za slobodné a spravodlivé. Zdôraznil, že po prvý raz od skončenia vojny boli témou volieb otázky "reforiem a budúcnosti, nie minulosti". "Hovoriť niečo je jedna vec a splniť to druhá. Ale to bola téma týchto volieb. Nie nacionalizmus," dodal s tým, že takýmto ťažkostiam čelia všetky reformátorské vlády v tranzitívnych krajinách.
Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prebehlo hlasovanie v súlade s medzinárodnými štandardmi a neboli hlásené žiadne násilnosti.
"Tieto voľby predstavujú výrazný pokrok smerom ku konsolidácii, demokracii a vláde práva pod domácou kontrolou," vyhlásil vedúci pozorovateľskej misie OBSE Pieter de Crem.
Prvé oficiálne výsledky má volebná komisia oznámiť dnes večer o 21.00 h SELČ. Konečné výsledky volieb majú byť vzhľadom na komplikovaný volebný a administratívny systém známe 22. októbra.
Tohtoročné hlasovanie poznamenala mimoriadne nízka, asi 55-percentná účasť voličov, najnižšia od skončenia vojny z rokov 1992-95. Nízka účasť voličov vyhovuje stranám obhajujúcim záujmy bosnianskych etnických komunít - Moslimov, Srbov a Chorvátov, ktoré podľa vlastných informácií zaznamenali veľké zisky. Aj Zlatko Lagumdžija, predseda najväčšej multietnickej Sociálnodemokratickej strany (SDP), ktorá uplynulé dva roky viedla prozápadne orientovanú multietickú centrálnu vládu, priznal, že jeho strana skončila "ďaleko za očakávaniami".
Na základe mierových dohôd z Daytonu je povojnová Bosna rozdelená na dva miništáty - Srbskú republiku (RS) a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Obe entity majú rozsiahle právomoci a sú prepojené len spoločným parlamentom, vládou a prezídiom, ktoré však majú na každodenný život obyvateľov minimálny vplyv.