Na interrupcie chodia Írky do Británie. Celkovo však potraty podstupujú málo, naopak, zažívajú malý baby boom.
DUBLIN, BRATISLAVA. Savita Halappanavarová bola v 17. týždni tehotenstva, keď začala mať neznesiteľné bolesti. Indická zubárka, ktorá žila s manželom v Írsku štyri roky, prišla do nemocnice v meste Galwey Galway.
Tam zistili, že jej plod neprežije. Naďalej mu však bilo srdce, a tak lekári odmietli ukončiť tehotenstvo.
Potraty sú v Írsku nelegálne a ženám aj lekárom za to hrozí do štrnásť rokov väzenia. Povedali jej, že interrupcia plodu, ktorému ešte bije srdce, nie je možná, pretože „Írsko je katolícka krajina“.
Mŕtvy plod odstránili až po troch dňoch, no pre Savitu to bolo neskoro. Dostala otravu krvi a onedlho zomrela.
Tento známy prípad z októbra 2012, ktorý spustil demonštrácie ľudí nielen v Írsku, ale aj v Indii a Anglicku, stojí za novým zákonom, ktorý včera schvaľovali v írskom parlamente. Má umožniť potraty v prípade, ak plod ohrozuje život matky.
Už v roku 1992 rozhodol írsky najvyšší súd, že v takom prípade by potraty mali byť povolené. Doteraz sa to do zákona nedostalo, a tak bolo len na lekároch, či si pri ohrození matky trúfli vykonať interrupciu.
Listy písané krvou
Potraty
Kde ich v Európe nemajú
Malta a Andorra: potraty sú zakázané v akýchkoľvek prípadoch.
Poľsko: potraty sú povolené len v prípadoch, ak došlo k počatiu pri znásilnení, ak plod ohrozuje život matky či je vážne poškodený.
Írsko: nový zákon povolí potraty plodu, ak by ohrozoval život matky.
Zdroj: WHO
Írsko patrí medzi jednu z mála európskych krajín, kde je zakázané vykonávať potraty.
Právo nenarodeným deťom na život garantuje od roku 1983 aj samotná ústava.
Zákaz potratov na želanie matky majú ešte aj v Poľsku, v Andorre a na Malte.
V Írsku nepovoľujú potraty ani obetiam znásilnenia. Nový zákon, ktorý mal mať podporu väčšiny poslancov, toto meniť nemal.
Potraty sú v krajine živou témou, za posledných 30 rokov o nich rozhodovali ľudia v piatich referendách.
Súčasná zmena má širokú podporu ľudí, podľa prieskumov za ňou stojí 75 percent Írov. Aj v tomto zákone sa však našli kontroverzné state.
Ide o časť, ktorá hovorí, že interrupcia je možná aj v prípade, ak matka má pre tehotenstvo samovražedné sklony.
Podľa odporcov potratov je to „trójsky kôň“, ktorý dovolí Írkam potraty bez príčiny. Budú vraj len predstierať, že sa inak zabijú.
Podporovatelia zákona však hovoria, že to nebude jednoduché a ženám musia samovražedné sklony potvrdiť traja doktori, z toho dvaja psychiatri. V prieskumoch s tým súhlasí 52 percent ľudí.
„Dostávam medaily, plody z plastu, telefonáty či listy písané krvou,“ ilustroval premiér Enda Kenny v parlamente vášnivosť debaty.
Najmenej potratov
Úplné uvoľnenie potratov sa v krajine nečaká. Väčšina Írov je proti, podľa júnového prieskumu len 29 percent ľudí podporuje, aby sa interrupcie vykonávali na žiadosť matky.
Pre írske ženy však existuje vcelku jednoduchá možnosť, ktorú aj často využívajú. Za interrupciami cestujú na kliniky do Veľkej Británie, niekedy do Holandska.
Práve včera zverejnili štatistiku z minulého roka, podľa ktorej v Británii vykonali potraty necelým štyrom tisícom žien, ktoré povedali, že bývajú v Írsku, v Holandsku to bolo necelých 50. Nie všetky však priznajú svoj pôvod. Cena takého zákroku je zhruba 400 eur.
Malý írsky baby boom
Potratová turistika Írok však od roku 2002 klesá, vtedy v Británii podstúpilo interrupcie 6500 írskych žien. Celkovo (zrejme aj vďaka zákazu) tak Írky podstupujú jedny z najmenej potratov v Európe.
Na sto narodených detí vychádzalo vlani päť potratov (tých, čo sa priznali). Na Slovensku, kde počet interrupcií tiež stále klesá, je to trikrát viac.
Írsko navyše v posledných rokoch zažíva baby boom. Krajina má najvyššiu pôrodnosť v Európe. Žena tam má v priemere 2,05 dieťaťa, na Slovensku je to 1,45. V roku 2009 sa na ostrove narodilo najviac detí za posledných 118 rokov.