Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, BRATISLAVA. Najskôr prišli Wikileaks, ktoré zverejnili americké tajné depeše, potom sa objavil americký whistleblower Edward Snowden, ktorý zverejnil, že bývalého prezidenta Dmitrija Medvedeva odpočúvali na summite G20 v Londýne.
Z obáv, že v digitálnej podobe už nič nie je v bezpečí, sa Rusi rozhodli chrániť svoje tajomstvá po starom, a to nákupom písacích strojov.
Dvadsať strojov
Ruská federálna služba ochrany (FSO), ktorá má na starosti ochranu najvyšších predstaviteľov vrátane prezidenta Vladimira Putina, minie asi pol milióna rubľov (vyše desaťtisíc eur) na dvadsať písacích strojov nemeckej výroby Triumph Adler Twen 180. Jeden z jej pracovníkov to povedal pre ruský denník Izvestija.
Okrem toho, že offline dokumenty sa nebudú dať hacknúť, majú písacie stroje výhodu, že každý z nich má unikátny typ tlače, takže sa dá ľahko identifikovať a ťažko skopírovať.
K Putinovi na papieri
To je podľa ruských novín aj dôvod, prečo sú tajné dokumenty pre ministra obrany aj prezidenta vytlačené práve na papieri.
Ani návrat k písacím strojom však nič neistí. „Väčšinou je za únikom informácií ľudský faktor,“ povedal Izvestiji bezpečnostný expert Oleg Glebov.
Whistleblowerovi je jedno, či zverejní mail alebo unikátny dokument zo stroja.