KÁHIRA. Okrem politickej nestability hrozí Egyptu aj nedostatok pšenice z dovozu.
Zásoby dovezenej pšenice postačujú už len na dva mesiace, vyhlásil bývalý minister pre zásobovanie v islamistickej vláde armádou zosadeného prezidenta Muhammada Mursího.
Exminister Básim Úda v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že situácia je akútnejšia, než sa predpokladalo donedávna. Štát má v skladoch podľa neho už len 500-tisíc ton pšenice.
Za problémy môže nestabilita
Egypt je najväčším svetovým dovozcom pšenice, pričom polovicu z dodávok distribuuje pre svojich 84 miliónov obyvateľov vo forme štátom dotovaného chleba.
Zvrhnutá vláda veľmi dôsledne a dôkladne tajila miesta skladov dovezenej pšenice, ako aj informácie o nedostatku financií na jej ďalší nákup v zahraničí.
Problémy s pšenicou vyvolalo dva a pol roka trvajúce obdobie politickej nestability, ktoré v Egypte spôsobilo hlbokú hospodársku krízu a odradilo investorov i turistov.
Devízové rezervy štátu sú vyčerpané, takže zabezpečiť dovoz potravín a pohonných hmôt je náročné, píše Reuters.
V Egypte miešajú domácu, na lepok bohatú pšenicu na polovicu s dovážanou, aby z tejto zmesi namleli múku vhodnú na chlieb. Úda uviedol, že Mursího vláda sa snažila zvýšiť v múke podiel domácej pšenice na 60 percent.
Egypt zvykol každý rok dovážať okolo desať miliónov ton pšenice. Od februára nenakupoval už žiadne zásoby - ako upozorňuje Reuters, ide o doteraz najdlhšiu absenciu Egypta na zahraničných trhoch.
Ďalšie zásoby - asi 180-tisíc ton pšenice - kúpil v predvečer Mursího zosadenia. Pšenicu do Egypta dodajú v auguste.
Vláda 26. júna informovala, že v skladoch je 3,613 milióna ton pšenice, ale nepresnila podiel obilia z dovozu.
Krajina čaká na pomoc
Od Mursího zosadenia vlády Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Kuvajtu prisľúbili Egyptu finančnú pomoc vo výške 12 miliárd dolárov, pôžičky a pohonné hmoty, čo podľa ekonómov krajine pomôže získať niekoľko mesiacov k dobru na riešenie finančných záležitostí.
Pšenica, nielen vo forme múky na chlieb, je jedným z pilierov egyptskej kuchyne spolu s ryžou, zeleninou, jahňacím, baraním a kozím mäsom, či rybami a hydinou.
Spotreba pšenice sa v krajine tradične zvyšuje počas pôstneho mesiaca ramadán, ktorý moslimovia na celom svete slávia od stredy.