Ruskému súdu nestačilo, že obvinený zomrel vo väzení. Súdil ho aj po jeho smrti.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, PRAHA. Na deväť rokov do ruského väzenia by mal ísť William Browder, hlava britského fondu Hermitage Capital. Na slobode zostane len preto, že sa zdržuje v Británii a že Interpol odmietol v máji žiadosť ruskej strany o jeho zatknutie.
Jeho niekdajší ruský právnik Sergej Magnitskij unikol vysokému trestu len preto, že sa ho nedožil.
Smrť whistleblowera
Zomrel v moskovskej väzobnej väznici v roku 2009. Ešte predtým stačil obviniť niekoľkých policajtov, úradníkov ministerstva vnútra, prokuratúry, vyšetrovateľov i pracovníkov daňových orgánov z gigantického podvodu: zo štátneho rozpočtu vraj ukradli 5,4 miliardy rubľov. Práve niektorí z tých, ktorých ruský whistleblower obvinil, sa postarali o jeho zatknutie v roku 2008.
Včera Zosnulého Magnitského i Browdera Tverský obvodný súd v Moskve uznal za vinných z daňových únikov vo výške pol miliardy rubľov.
Verdiktom sa skončilo dlhé súdne konanie, ktoré rodina zosnulého právnika, obrancovia ľudských práv i advokáti Hermitage Capital bojkotovali, lebo ho považovali za absurdné.
Ide vôbec o prvý súd s mŕtvym človekom v ruskej histórii. Podľa viacerých právnikov to ruský zákon ani neumožňuje. Napriek tomu včera sudca Igor Alisov jednoznačne vyhovel požiadavkám prokurátora a podľa niektorých komentátorov i Kremľa, ktorý neoficiálne celý proces viedol.
V zdôvodnení rozsudku uviedol, že Browder s Magnitským falšovali daňové priznania či nezákonne využívali rôzne daňové úľavy.
Pomsta za Gazprom
Browdera ruské orgány stíhali aj za údajne nezákonný nákup siedmich percent akcií plynárenského gigantu Gazprom, za ktoré mal zaplatiť 300 miliónov dolárov. Malo sa tak stať, keď v Rusku platil zákaz nákupu akcií cudzincami.
Zahraničné ohlasy na Magnitského prípad sú od jeho smrti krajne negatívne. Američania schválili Magnitského zoznam, na ktorom figurujú osoby zodpovedné za jeho väzenie a smrť vrátane tých, ktoré právnik obviňoval z rozkrádania štátu.
Títo ľudia nemôžu vstúpiť na americkú pôdu a ich bankové účty v USA zablokovali. Včerajší rozsudok podľa ruského politológa Dmitrija Oreškina ešte viac „posilní medzinárodnú izoláciu Ruska“.
Podľa ruského komentátora Viktora Ščenderoviča sa verdikt dal čakať. „Je dôležité, že za zlodejov neoznačili úradníkov, policajtov, prokurátorov, sudcov a vyšetrovateľov, ktorí kradli štátne prostriedky, ale Browdera a Magnitského. Keby ich dnes neodsúdili, museli by raz odsúdiť tých, ktorí jedného z nich prenasledujú a druhého zabili“.
Magnitskij sa nevzdal. Zomrel
Rodina právnika tvrdí, že ho ako nepohodlného zabili.
MOSKVA, PRAHA. Sergej Magnitskij bol vynikajúci audítor, dobrý právnik a húževnatý človek. Jeho rodina a priatelia i napriek rozhodnutiu ruského súdu, ktoré ho označilo za zločinca, trvajú na tom, že otec dvoch detí narodený v ukrajinskej Odese v roku 1972 je nevinný.
Vyšetrovatelia tvrdia, že svoj intelekt prepožičal okrádaniu ruského štátu a celá kauza je snahou jeho britských partnerov očierniť Rusko.
Keby sa Magnitskij nesnažil odporovať rozhodnutiu ruských daňových úradov z roku 2007, ktoré jeho zamestnávatelia – britský fond Hermitage Capital Management – podozrievali z daňových podvodov, možno by ešte žil.
Lenže Magnitskij na obvinenie odpovedal útokom – podal žalobu na vyšetrovateľov, pracovníkov daňovej polície i členov arbitrážneho súdu. Vraj pri razii vo firmách patriacich britskému fondu odcudzili pečiatky a ustanovujúce dokumenty, ktoré boli neskôr zneužité – skrátka firmy s ich pomocou preregistrovali na nových majiteľov. Krádež im vyniesla obrovské sumy. S pomocou šikovných skupín ľudí a machinácií požiadali totiž štát o vrátenie daní: zo štátneho rozpočtu im vyplatili neuveriteľných 5,4 miliardy rubľov. Podľa Magnitského šlo o krádež storočia.
Koncom novembra 2008 Magnitského ako podozrivého z daňových machinácií zatkli. Pokyn na to dal podplukovník Kuznecov a vyšetrovanie viedol major Karpov. Obaja figurovali medzi tými, ktorých Magnitskij obviňoval z krádeže štátnych peňazí. Pred súdom Magnitskij opakovane odmietal priznanie viny, i keď by ho v takom prípade najskôr prepustili. V júli 2009 mu vo väzenskej nemocnici našli žlčové kamene. Potom prosil o opakované vyšetrenie, ale márne.
Po 11 mesiacoch vo väzbe 16. novembra 2009 Magnitskij zomrel v miestnosti intenzívnej terapie vo väzenskej nemocnici. Jeho matka i žena veria, že Magnitskij bol zabitý a akékoľvek obvinenia proti nemu sú vykonštruované. Odporcovia Magnitského z radov ruských vyšetrovateľov naopak prinášajú dôkazy o tom, že bol súčasťou skupiny vedenej šéfmi britského fondu Hermitage Capital a pomáhal cudzincom okrádať ruský rozpočet s pomocou dômyselných daňových únikov a ďalších ekonomických zločinov.
Autor: Agentúra Epicentrum