Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
LUXEMBURG, BRATISLAVA. Luxembursko je jedna z najstabilnejších krajín v Európe. Štátu, ktorý má podľa Svetovej banky najvyšší HDP na obyvateľa na svete, len málokedy padá vláda.
To sa zmenilo v stredu. Politik, ktorý má vplyvný hlas aj v Európskej únii, musel vysvetľovať prešľapy tajnej služby, za ktorú politicky zodpovedal.
Po sedemhodinovom rokovaní parlamentu sa rozhodol premiér Jean-Claude Juncker navrhnúť veľkovojvodovi vypísanie predčasných volieb.
Najdlhšie slúžiaci premiér
Fakty
Luxembursko
Štát trochu väčší ako Bratislavský kraj má pol milióna obyvateľov.
Podľa Svetovej banky má najvyššie HDP na obyvateľa, vysoko končí aj v rebríčku kvality života.
Hovorí sa v ňom luxemburčinou, nemčinou a francúzštinou.
Jean-Claude Juncker je špeciálna postavička v európskej politike. Nemal ešte ani tridsať, keď sa stal ministrom v luxembruskej vláde.
Jeho pravicová Kresťanskosociálna ľudová strana vládla okrem štyroch rokov nepretržite od druhej svetovej vojny.
Talentovaný rečník a milovník dobrého koňaku bol dvadsať rokov ministrom financií krajiny. V roku 1995 sa zároveň stal aj premiérom.
Až do stredy bol najdlhšie slúžiacim premiérom v Európskej únii a najdlhšie slúžiacim demokraticky zvoleným predsedom vlády na svete.
Súčasný škandál jeho vládu ukončí.
Všetko sa začalo minulý november, keď médiá informovali, že luxemburská tajná služba v roku 2007 neoprávnene odpočúvala. Okrem iného aj samotného premiéra.
Navyše sa agenti tajnej služby podľa DPA zaplietli aj do podvodov s predajom ojazdených áut či priemyselnej špionáže. Aféra je dokonca prepojená aj na bombové útoky v 80. rokoch, keď vtedy neznámi páchatelia ničili elektrické stĺpy.
Juncker pôvodne pred parlamentom odmietol rezignovať. „Mal som v tom čase iné veci na starosti ako kontrolovať tajnú službu,“ povedal podľa luxemburského novinára denníka Tageblatt Sashu Bremera.
Neskôr povedal, že registruje, že opozičné frakcie mu nevyjadrili dôveru a socialistov - koaličného partnera - nepresvedčil svojim vystúpením.
Veľká väčšina zákonodarcov je tak evidentne za predčasné voľby vo veľkovojvodstve, o čom mieni vo štvrtok informovať panovníka druhej najmenšej členskej krajiny Únie.
Obranca eura
Predtým pritom sľubovali, že ak neodíde sám, tak budú hlasovať s opozíciou za jeho odvolanie. Predčasné voľby sa zrejme uskutočnia tento október.
Juncker je aj významná postava európskej politiky. Patrí k tvorcom Maastrichtskej dohody, zaraďuje sa aj k zakladajúcim otcom eura.
Spoločnú menu bránil osem rokov ako predseda euroskupiny, teda združenia ministrov financií štátov eurozóny. Odišiel až tento rok.
„Teraz budem slobodný človek a budem môcť hovoriť, čo si myslím. Budete o mne počuť,“ povedal Juncker podľa EU Observer.
Pre novinárov je známy suchým humorom, keď ich často necháva hádať, či je ironický, alebo hovorí vážne.