Nórsko čakajú prvé voľby od Breivikovej masakry. Kandiduje v nich aj 26 ľudí, ktorí prežili streľbu na ostrove Utöya.
OSLO. Dvadsaťdeväťročný vodca Nórskej strany práce (DNA) v Osle, Vegard Gröslie Wennesland, rovnako ako 26 ďalších mládežníkov, ktorí prežili masakru Andersa Behringa Breivika v tábore mládežníckej organizácie (AUF) strany na ostrove Utöya, kandiduje do parlamentu.
Voľby sa uskutočnia 9. septembra, informovala agentúra Reuters.
Keď Breivik na ostrove postrieľal 69 ľudí, Wennesland sa spoločne s ďalšími, ktorí masakru z 22. júla 2011 prežili, zabarikádoval v červenej chatke. Ešte predtým Breivik odpálil bombu pred úradom premiéra v centre Osla, kde zomrelo osem ľudí.
"Niekto sa ma pokúsil zabiť pre to, v čo verím. Preto o to zabojujem," zdôvodnil Wennesland, čo ho motivovalo ku kandidatúre.
Generácia 22. júla chce liberálnejšiu imigračnú politiku
Nórsko čakajú prvé voľby od Breivikovej masakry, vysoký počet mladých kandidátov však nie je v krajine ničím nezvyčajným. Podobne ako ďalšie severské krajiny aj Nórsko má dlhú tradíciu vstupu mladých ľudí do politiky.
Súčasný premiér, labourista Jens Stoltenberg, sa stal poslancom parlamentu, keď mal 32 rokov a jeho pravdepodobná nástupkyňa, šéfka Nórskej konzervatívnej strany Erna Solbergová, prišla do parlamentu ako 28-ročná.
Mladí, ktorí masakru na ostrove Utöya prežili, sú však iní. "Generácia 22. júla je v rámci strany DNA veľmi špecifická. Ich myšlienky prešli skúškou takým spôsobom, aký nezažila v Nórsku od druhej svetovej vojny ani jedna generácia," uviedla labouristická poslankyňa parlamentu Gunn Karin Gjulová.
So širším prúdom straníkov sa nezhodujú v otázke ropy: chcú natrvalo zabrániť jej ťažbe v pobrežných vodách na niektorých miestach krajiny a chrániť tak životné prostredie, čo zvyšok strany nepovažuje za nevyhnutné.
Rozchádzajú sa tiež v otázke imigrácie, kde chcú liberálnejšiu politiku. Breivik zaútočil na tábor AUF, pretože chcel zastaviť prisťahovalectvo moslimov do Nórska.
Väčšiu šancu na zvolenie majú traja
Hoci mládežníckej organizácii AUF pribudlo od Breivikových útokov členov a majú v Labouristickej strane väčší vplyv, do parlamentu sa ich dostane iba zopár.
Pre zvolenie kandidáta je totiž rozhodujúce jeho umiestnenie na kandidátke - a mnohí z preživších z ostrova Utöya sú na kandidátke celkom dole, keďže si v primárkach nevydobyli vyššie umiestnenie.
Iba traja z 27 preživších z ostrova Utöya sú dostatočne vysoko, aby mali zvolenie do parlamentu isté.
Prieskumy verejnej mienky naznačili, že v septembrových voľbách zvíťazí opozičná Nórska konzervatívna strana a jej spojenci, keďže voliči chcú po ôsmich rokoch vlády labouristov a ich spojencov zmenu.