Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA, BRATISLAVA. So slovami „nenechajte sa otráviť kritikou závistlivých hlupákov“ v stredu český prezident Miloš Zeman vymenoval novú vládu.
Vládu, ktorá ešte ani nezačala a už čelí prvému korupčnému podozreniu a ktorú nepodporuje žiadna parlamentná strana.
Napätú atmosféru bolo cítiť aj pri stredajšom vymenovaní ministrov, ktoré nasledovalo po vymenovaní premiéra Jiřího Rusnoka pred dvoma týždňami.
Na slávnostný akt síce prišla aj predsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová, no odišla ešte pred slávnostným prípitkom.
Zázračne zbohatol
Fakty
Nová česká vláda
- Jiří Rusnok je desiatym premiérom od vzniku Českej republiky.
- Prezident Miloš Zeman hovorí, že ide o vládu odborníkov. Mnohí ho však obviňujú, že tam dosadil členov svojej Strany práv občanov – Zemanovci, ktorých chce zviditeľniť pred budúcoročnými voľbami.
- Piati ministri boli pred prevratom členmi komunistickej strany.
- Vládu nepodporuje žiadna politická strana. Marie Benešová je v ČSSD, pozastaví si členstvo.
- Len jeden minister z vlády Petra Nečasa pokračuje vo funkcii, je ním šéf rezortu obrany Vlastimil Picek.
- Rusnok musí do 30 dní požiadať o dôveru Poslaneckú snemovňu. Povedal, že tak urobí okolo 8. augusta.
- Podľa Zemana bude hlavnou úlohou vlády zabezpečiť, aby vyšetrovanie korupcie predošlého kabinetu bolo nezávislé. Rusnok zas sľubuje, že sa bude sústrediť na boj s recesiou a nezamestnanosťou.
- Kľúčovou úlohou bude zostavenie budúcoročného rozpočtu. Podporu však asi nedostane.
„Na vládu sa pozerám ako na nebezpečnú, pretože ide proti vopred deklarovanej väčšine v snemovni,“ vyhlásila Němcová, ktorá po odstúpení Petra Nečasa sama získala dostatočnú podporu poslancov, aby viedla vládu.
Zeman to ignoroval a vymenoval Rusnoka.
Kým napríklad komentátor Reflexu Bohumil Pečinka to označuje za koniec ponovembrovej republiky, politológ Jiří Pehe hovorí, že Zeman len využíva svoje ústavné právomoci, aj keď aktívnejšie ako jeho predchodcovia.
„Nikde nie je napísané, že prezident musí vymenovať premiéra s dohodnutou väčšinou,“ povedal Pehe pre SME.
Protiústavne by podľa neho prezident konal, až keby po vyslovení nedôvery Rusnokovej vláde odďaľoval vymenovanie nového premiéra.
Vláda hneď začína kauzou. Minister financií Jan Fischer bude musieť vysvetľovať, ako sa mu krátko pred vymenovaním podarilo splatiť dlh z prezidentskej kampane.
V stredu na neho podali trestné oznámenie pre podozrenie z korupcie redaktor Reflexu Jiří X. Doležal a spolok Šalamoun.
„Štátnu zástupkyňu sme vyzvali, aby preverila podozrenie, že náhle poskytnutie 5,3 milióna korún dezignovanému ministrovi Fischerovi by mohlo byť úplatkom,“ cituje idnes.cz šéfa spolku Johna Boka.
Doležal pri vzniku vlády vidí dohody, ktoré už štátne zastupiteľstvo v prípade rebelujúcich poslancov ODS označilo za korupciu.
Fischer, bývalý prezident Václav Klaus a jeho manželka Lívia totiž v kampani podporili Zemana. Teraz je Fischer ministrom a Klausová má namierené na veľvyslanectvo na Slovensku.
Účelové konanie
Nikto z nich vraj na to nemá skúsenosti ani kvalifikáciu a podpora ľavicového kandidáta bola v rozpore s dovtedajším Klausovým pôsobením.
„Mám podozrenie, že vyjadrenie podpory Zemanovi bolo čisto účelové korupčné konanie,“ napísal Doležal na stránke Reflexu.
Pre Rusnoka je aktuálnejšia otázka to, či získa podporu pre svoju vládu. O dôveru chce poslancov požiadať „okolo 8. augusta“.
Programové vyhlásenie bude riešiť najmä rozpočet, nezamestnanosť a bude vraj krátke. Všetko nasvedčuje tomu, že aj Rusnokovo premiérovanie.