KÁHIRA. Nový dočasný egyptský premiér Házim Babláwí chce začať pracovať na vytvorení novej vlády stretnutiami s vodcami liberálnych strán Muhammadom Baradejom a Zijádom Baháa ad-Dínom.
Pre agentúru Reuters Babláwí povedal, že si je vedomý skutočnosti, že získať jednomyseľnú podporu Egypťanov pre ním vedenú novú vládu môže byť ťažké.
Dodal, že "rešpektujeme verejnú mienku a snažíme sa naplniť očakávania ľudí, ale vždy príde čas voľby a je tu viac ako jedna alternatíva - nedá sa vyhovieť všetkým".
Babláwího, ktorý je ekonómom a bývalým ministrom financií, vymenovali za dočasného premiéra. Známy diplomat Baradej sa stal dočasným viceprezidentom.
Bratstvo: Odmietame všetko, čo vzišlo puču
Babláwí ponúkol ministerské kreslá v novej dočasnej vláde členom Strany slobody a spravodlivosti, ktorá je politickým krídlom hnutia Moslimské bratstvo, a takisto konzervatívnej islamistickej strane Núr.
Moslimské bratstvo však ponuku odmietlo. Hovorca bratstva Tarík al-Mursí vyhlásil, že s "pučistami" rokovať nebudú. "Odmietame všetko, čo vzišlo z tohto puču," povedal.
Násilnosti pred sídlom gardy si v egyptskej metropole v pondelok vyžiadali najmenej 55 obetí. Prokuratúra nariadila aj zatknutie Badíjovho námestníka a ďalších dvoch predstaviteľov hnutia.
Tisícky prívržencov Moslimského bratstva medzitým v blízkosti mešity v severnej časti Káhiry na pokojnej demonštrácii požadovali opätovné dosadenie armádou zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího do funkcie.
Na vodcu Moslimského bratstva vydali zatykač
Úrad egyptského prokurátora medzitým nariadil zatknutie vodcu hnutia Moslimské bratstvo Muhammada Badíju v súvislosti s obvineniami z podnecovania nenávisti pred sídlom republikánskej gardy v Káhire. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na egyptské štátne médiá.
Hovorca hnutia Džihád Haddad vyhlásil, že nariadenie prokuratúry je pokusom egyptských úradov prerušiť bdenie tisícok prívržencov Moslimského bratstva pri mešite v Káhire, ktorí požadujú návrat armádou zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího do funkcie.
Obvinenia podľa hovorcu nie sú "ničím iným než pokusom policajného štátu" rozpustiť protest, a dodal, že niektorí z lídrov bratstva, na ktorých sa naradenie prokuratúry vzťahuje, sa nachádzajú medzi demonštrantami.
Spojené štáty sú opatrné
Spojené štáty opatrne privítali plán dočasného egyptského vedenia urýchlene usporiadať voľby, ale nevyjadrili sa k tomu, či sa v krajine odohral vojenský prevrat. Situáciu označili za "slona v izbe".
"Povzbudilo nás, že dočasné vedenie predložilo plán na cestu vpred," vyhlásila hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová na brífingu.
"O podrobnostiach cesty späť k demokraticky zvolenej civilnej vláde musí rozhodnúť egyptský ľud," dodala.
Washington sa vyhol spornej záležitosti a neoznačil zásah armády za vojenský prevrat, pretože zákon by si potom vyžadoval, aby administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu zastavila pomoc egyptskej armáde.
Obama žiadal počas fiškálneho roka 2014 pomoc pre Egypt vo výške 1,55 miliardy dolárov, pričom 1,3 miliardy dolárov z tejto sumy je určená armáde a 250 miliónov na podporu ekonomiky.