BUDAPEŠŤ. Rozhodnutie maďarského súdu o rozpustení spolku Maďarská garda neporušilo slobodu zhromažďovania a združovania, ktoré sú zakotvené v Európskom dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Vyplýva to z dnešného verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, uviedla agentúra MTI.
Podľa štrasburského súdu činnosť hnutia Maďarská garda, ktoré fungovalo ako súčasť spolku Maďarská garda a nebolo od neho nezávislé, sa zakladala na rasovom protiklade medzi rómskou menšinou a maďarskou väčšinou a smerovala v podstate k zavedeniu rasistického právneho poriadku. Pochody gardistov navyše vyvolávali strach.
Rozpustenie Maďarskej gardy bolo podľa ESĽP jediným účinným spôsobom, ktoré mali úrady k dispozícii, aby zastavili aktivity tohto zoskupenia.
Ultrapravicová Maďarská garda vznikla v júni 2007 z iniciatívy vtedajšej mimoparlamentnej extrémne pravicovej strany Jobbik, ktorá dnes reagovala na verdikt ESĽP s rozhorčením.
Predseda Jobbiku Gábor Vona, ktorý podnet na ESĽP podal, na súde v Štrasburgu argumentoval, že spolok a hnutie fungovali nezávisle a maďarské orgány ani v jednom prípade nedokázali, že by Maďarská garda porušila niekoho práva.
Prvých 56 gardistov zložilo prísahu v auguste 2007, neskôr sa počet členov gardy rozrástol na takmer 3000.
Napriek tomu, že 2. júla 2009 spolok i hnutie Maďarská garda právoplatne zrušil Budapeštiansky odvolací súd a napokon definitívny zákaz ich existencie vyriekol v decembri 2009 aj Najvyšší súd MR, gardisti sa v rôznej forme ďalej aktivizovali.
Vlani 25. augusta oslávili na Námestí hrdinov v Budapešti piate výročie založenia Maďarskej gardy.