Priemerná známka za výkon vo všetkých troch skúšobných predmetoch – technika, administrácia i obchod a matematika – bola nedostatočný.
Ako je to možné? Veď maturitu v Nemecku nezvládnu len asi tri percentá kandidátov.
„Preberáme časť zodpovednosti, asi sme niečo nerobili dobre,“ povedal konateľ súkromnej odbornej školy.
V Bavorsku sú maturitné otázky pre všetky školy rovnaké.
„Asi štvrtinu tém maturitných otázok sme na vyučovaní nikdy nepreberali,“ sťažovala sa jedna študentka. Písomky musela so spolužiakmi absolvovať na cudzej štátnej škole, pretože tá ich na to ešte právo nemala.
Založili ju iba pred dvomi rokmi a certifikát dostane, až keď dve tretiny študentov dvoch ročníkov za sebou úspešne zložia záverečné skúšky. Dovtedy platí škola iba ako „povolená“ a nie „uznaná“.
Školné však napriek tomu predstavuje slušných 140 eur mesačne. Jej slogan sa dobre počúval: V škole vládne „ľudská atmosféra bez strachu a preťaženia“.
Teraz chcú študenti a ich rodičia školu žalovať. Vraj sa tam používal zastaraný materiál a profesori neboli v stave naučiť potrebné znalosti.
Bavorské ministerstvo školstva už všetkým maturitným stroskotancom ponúklo, že môžu opakovať ročník na štátnych školách. Musia však najprv zložiť prijímačky.
A nie je vylúčené, že niektorí z nich budú opakovať nielen 12., ale aj 11. triedu. Na súde chcú preto žiadať nielen vrátenie školného, ale aj bolestné za utrpenú stratu času.
Autor: Vlado Müller