ISLAMABAD. Nová pakistanská vláda po piatich rokoch ukončila dočasný zákaz výkonu trest smrti, čo vyvolalo kritiku zo strany ochrancov ľudských práv. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Predchádzajúca vláda Pakistanu zaviedla v roku 2008 päťročné moratórium na výkon popráv, ktoré oficiálne vypršalo 30. júna tohto roku.
Ministerstvo vnútra tento týždeň oznámilo, že nový kabinet premiéra Naváza Šarífa nemá v úmysle moratórium predĺžiť.
Naopak chce iniciovať popravenie všetkých osôb odsúdených na smrť, s výnimkou tých, ktoré dostali milosť z humanitárnych dôvodov. Výkon každej jednotlivej popravy však musí schváliť pakistanský prezident.
Obnovenie najvyššieho trestu vykonávaného prevažne obesením by malo slúžiť ako odstrašujúci prostriedok v boji proti rozmáhajúcemu sa zločinu a militantnému islamizmu v druhej najväčšej moslimskej krajine sveta.
Na popravu v pakistanských preplnených väzniciach čaká podľa údajov Amnesty International (AI) až do 8000 odsúdencov. Islamabad oficiálne priznáva len zhruba 400.
AI rozhodnutie o nepredĺžení moratória kritizovala ako "šokujúce a spiatočnícke". Poukázala pritom na systematické porušovanie princípov spravodlivého súdneho konania v Pakistane, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť odsúdenia nevinných osôb.
Trest smrti už zrušilo alebo pozastavilo asi 150 krajín sveta a prípady jeho znovuzavedenia nie sú časté. V máji tohto roku sa k takémuto aktivistami kritizovanému kroku odhodlala Papua-Nová Guinea.