Vedúci členovia islamistickej strany čelia podozreniam z podnecovania zabíjania účastníkov pokojných demonštrácií.
KÁHIRA. Egyptské ozbrojené sily zadržali vo štvrtok najvyššieho vodcu Moslimského bratstva Muhammada Badíju.
Stalo sa tak len deň po zvrhnutí prezidenta Muhammada Mursího, ktorý bol členom tohto hnutia. Informovala o tom agentúra Sinchua.
Na oponentov mali ísť gangstri
Dôvodom zadržania je údajné podnecovanie zabíjania demonštrantov proti Mursímu. Egyptská prokuratúra vo štvrtok nariadila aj zatknutie Badíjovho zástupcu Chajrata Šátira.
Obaja si podľa vyšetrovateľov najali gangstrov, aby zavraždili oponentov zosadeného prezidenta pred sídlom Moslimského bratstva v Káhire.
Bohatý podnikateľ Šátir je považovaný za hlavného politického stratéga Moslimského bratstva.
Predsedu Strany slobody a spravodlivosti Saada al-Katatního, predsedu Moslimského bratstva Muhammada Badíju a jedného z dvoch podpredsedov hnutia Rašáda Bajúmího zatkli podľa predošlých správ vo štvrtok v skorých ranných hodinách v spojitosti s masovým útekom asi 30 príslušníkov hnutia z väznice počas povstania proti autokratickému režimu prezidenta Husního Mubaraka z januára roku 2011.
Zatykače vydali na 300 členov
Egyptský denník al-Ahrám informoval, že sú vydané zatykače na asi 300 členov Moslimského bratstva.
Napísal tiež, že bezpečnostné zložky sa chystajú rozpustiť zhromaždenie Mursího prívržencov v blízkosti káhirskej univerzity.
Štátna tlačová agentúra MENA uviedla, že polícia pokračuje v úsilí zatknúť väčší počet príslušníkov Moslimského bratstva, ktorých podozrieva z vyvolávania násilností a narušenia verejného poriadku a pokoja.
Moslimské bratstvo odmieta uznať prevrat, tvrdí však, že zbraní sa nechopí. Vyzvala ale obyvateľov, aby v piatok demonštrovali po celej krajine proti vojenskému prevratu
Krajinu vedie šéf ústavného súdu
Dočasným prezidentom sa dnes po zložení prísahy stal predseda ústavného súdu Adlí Mansúr, ktorý má zastávať post hlavy štátu do predčasných volieb.
Mansúr zdôraznil, že aj členovia a stúpenci Moslimského bratstva sú súčasťou egyptského národa a sú pozvaní, aby sa tiež zapojili do ďalšieho budovania krajiny. Z politického procesu podľa neho nebude nikto vylúčený.
Rovnako sa vyjadrila aj hlavná koalícia liberálnych a ľavicových síl - Národný front na záchranu revolúcie.
"Absolútne odmietame vylúčenie ktorejkoľvek strany, čo sa týka najmä islamistov," uvádza sa vo vyhlásení koalície.
V Egypte podľa nej neprebehol vojenský prevrat, len armáda prijala rozhodnutia nutné pre ochranu demokracie, stability a jednoty krajiny.
Salafisti vyzvali ľudí, aby sa stiahli
Nad centrom Káhiry vo štvrtok niekoľkokrát preleteli formácie vojenských lietadiel egyptského letectva.
Jedna skupina lietadiel zanechávala za sebou dym červenej, bielej a čiernej farby symbolizujúci trikolóru štátnej vlajky Egypta.
Vplyvné egyptské salafistické hnutie vyzvalo islamistov, aby sa po zosadení prezidenta stiahli z ulíc a vrátili sa do svojich "mešít a domovov".
Ultrakonzervatívna skupina Dawat as-salafíja apelovala na "všetkých synov islamistického hnutia", aby nevystavovali svoje životy nebezpečenstvu, boli trpezliví a snažili sa porozumieť "realite zmeny politickej situácie".
Katarský emir zablahoželal Egyptu
Zdroj z Africkej únie uviedol, že organizácia pravdepodobne zareaguje na udalosti v Egypte dočasným vylúčením krajiny zo všetkých svojich aktivít.
Ide o štandardný postup uplatňovaný pri porušení ústavného poriadku v niektorom z členských štátov Únie.
Turecká vláda vyhlásila, že je pobúrená udalosťami v Egypte. Podľa tureckého ministra zahraničných vecí Ahmeta Davutoglua je takýto krok "neprijateľný". Podľa jeho slov totiž môže prezidenta odstaviť od moci "iba vôľa ľudu, a nie vojenský prevrat".
Iný pohľad na situáciu v Egypte má Katar ako bohatý a vplyvný arabský štát, ktorý finančne podporoval povstania v rámci tzv. arabskej jari.
Nový katarský emir šejk Tamím ibn Hamad as-Sání okamžite zablahoželal predsedovi egyptského ústavného súdu Adlímu Mansúrovi k prevzatiu funkcie dočasného prezidenta.