Krajinu do prezidentských volieb povedie šéf ústavného súdu. Moslimské bratstvo hovorí o vojenskom prevrate.
KÁHIRA. Egyptská armáda pozastavila ústavu a zbavila tak moci aj prezidenta Muhammada Mursího.
V televíznom prejave k národu to v stredu večer vyhlásil hlavný veliteľ ozbrojených síl Abdal Fattáh Chalíl Sísí po tom, čo sa stretol so zástupcami liberálnej opozície a vysokopostavenými kresťanskými a moslimskými duchovnými.
Vyhlásenie generála Sísího v televízii, kde pri ňom stál aj koptský pápež Tawadros II., sprevádzali ohňostroje na uliciach.
Milióny Mursího odporcov v mestách po celej krajine nadšene kričali: "Boh je veľký" alebo "Nech žije Egypt".
Prívrženci Mursího zároveň v tom istom čase kričali: "Preč s vojenskou vládou!" Tým oživili slogan používaný ľavicovými revolucionármi počas 17 mesiacov vojenskej vlády, ktorá nasledovala po Mubarakovom zvrhnutí.
Násilné strety si v Marsá Matrúh na severe krajiny vyžiadali osem mŕtvych.
K stretom podporovateľov a kritikov prezidenta dochádza podľa televízie al-Jazeera aj v Alexandrii a v hornom Egypte.
Mursí na sociálnej sieti Facebook uviedol, že je jediným legitímnym egyptským prezidentom.
Pres. Morsy urges civilians and military members to uphold the law & the Constitution not to accept that coup which turns #Egypt backwards
— Egyptian Presidency (@EgyPresidency) July 3, 2013 Oslavy po príhovore generála Sísího:
Súd nariadil odvolať premiéra Veliteľ armády tiež oznámil, že do prezidentských volieb krajinu povedie doterajší šéf ústavného súdu Adlí Mansúr.
Vo štvrtok predpoludním zložil slávnostnú prísahu dočasnej hlavy štátu a stal sa tak dočasným prezidentom.
Mansúr bude mať počas prechodného obdobia právo vyhlásiť nové zákony.
Sísí vyzval na vypísanie prezidentských a parlamentných volieb, zostavenie komisie na preskúmanie ústavy a komisie pre národné zmierenie.
Mursího Moslimské bratstvo to označuje za koniec demokracie a vojenský prevrat.
Sýrsky prezident Bašár Asad situáciu v Egypte označil za "ranu politickému islamu".
Egyptský odvolací súd medzitým potvrdil jednoročný trest pre premiéra Hišáma Kandíla a nariadil jeho odvolanie z funkcie.
Kandíla odsúdili v apríli za neschopnosť znovu znárodniť textilnú spoločnosť, ktorú odpredala zosadená vláda prezidenta Husního Mubaraka, doplnila agentúra Reuters.
Príhovor generála Sísího:
Údajne ho držia v domácom väzení Zosadený prezident je v domácom väzení v hlavnom štábe Republikánskej gardy, oznámil vo štvrtok hovorca islamistického hnutia Moslimské bratstvo Gihád Haddád.
Dodal, že zatknutý bol celý prezidentský tím, pričom bezpečnostné zložky postupovali podľa zoznamu, v ktorom bolo údajne viac ako 300 mien príslušníkov Moslimského bratstva.
Neskôr Haddád vo svojom konte v sociálnej sieti Twitter informoval, že Mursího oddelili od jeho tímu a prepravili na ministerstvo obrany.
Haddád ďalej tvrdil, že tisíce Mursího prívržencov, ktorí sa zhromaždili na predmestí Káhiry, obkľúčili vojaci a nikomu neumožňujú vyjsť ani vojsť.
Brat zvrhnutého prezidenta v rozhovore pre agentúru Sinchua vyhlásil, že Muhammad Mursí neurobil žiadnu chybu.
"Zotrval v úrade len rok, musel čeliť skorumpovaným ľuďom a pozostatkom starého režimu," vyhlásil Sájid Mursí.
Sledujte dianie v Egypte naživo na Al Jazeere >>
Obama vyjadril znepokojenie Opozičný líder Muhammad Baradej označil plán riešenia politickej krízy oznámený armádou za pokračovanie revolúcie arabskej jari z roku 2011.
"Dúfam, že to bude znamenať začiatok novej éry pre revolúciu za januára 2011," vyhlásil.
Situácia v krajine sa vystupňovala po tom, čo Mursí v stredu vyhlásil, že súčasťou riešenia krízy v krajine by mala byť koaličná vláda.
Neponúkol však žiadne nové kompromisy, hoci ultimátum na nájdenie spoločného riešenia krízy zo strany ozbrojených síl uplynulo.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval Egypt na pokoj a zdržanlivosť.
Mnohí Egypťania podľa neho vo svojich protestoch vyjadrili hlbokú frustráciu a oprávnené obavy. Dodal však, že zasahovanie armády do štátnych záležitostí vždy vyvoláva obavy.
Jeho vyhlásenie, ako upozorňuje Reuters, neobsahuje negatívnu reakciu na Mursího zosadenie.
Arabské štáty Perzského zálivu uvítali Mursího zosadenie. Posilnenie postavenia Mursího Moslimského bratstva v roku 2011 po zvrhnutí prezidenta Husního Mubaraka znepokojilo väčšinu krajín regiónu, pretože sa obávali rastu vplyvu islamistických síl na svojom území.
Naopak, veľké znepokojenie zo situácie v Egypte vyjadril americký prezident Barack Obama. Ten vyzval na rýchly návrat k demokraticky zvolenej civilnej vláde.
Vo štvrtok sa pridala aj Európska únia, ktorá vyzvala Egypťanov na dialóg a nové voľby.
"Súčasná politická situácia Egypte je dôvodom na vážne obavy. Niet inej cesty, iba tej, aby všetky strany dospeli ku kompromisu a dohode," uviedol šéf litovskej diplomacie Linas Linkevičius v mene predsedníctva EÚ.
Ministerstvo odporúča do Egypta radšej necestovať Ambasádu v Egypte zatiaľ Slovensko nezatvára.
BRATISLAVA. Cestu by mali dobre zvážiť všetci, ktorí sa chystajú do Egypta. Rezort diplomacie vzhľadom na stupňujúcu sa krízu a zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v severoafrickej krajine odporúča slovenským občanom, aby v tomto období cestovali do Egypta iba v nevyhnutných prípadoch.
Upozornenie sa netýka turistických destinácií na pobreží Červeného mora (juh Sinajského polostrova a východnej časti Egypta provincia Red Sea).
Slováci, ktorí sa nachádzajú v iných turistických oblastiach, by mali pouvažovať nad odchodom z krajiny.
Situácia v turistických centrách v južnom Sinaji a pozdĺž pobrežia Červeného mora je podľa informácií ministerstva zahraničia zatiaľ pokojná a bez výraznejších prejavov nepokojov a násilností.
"Ministerstvo neodporúča zúčastňovať sa na fakultatívnych výletoch do hlavného mesta Káhiry, iných väčších miest alebo podnikať návštevy pamätihodností v okolí turistických centier," upozorňuje rezort.
Pri presunoch medzi hotelmi i letiskami je nutné mať pri sebe dostatočné zásoby tekutín pre prípad zdržania spôsobeného zablokovaním cesty alebo policajnými kontrolami.
Slováci, ktorí už v Egypte sú, by sa mali vyhýbať verejným zhromaždeniam a urýchlene opúšťať miesta, na ktorých dochádza k potýčkam medzi miestnym obyvateľstvom.
Našu ambasádu v Káhire zatiaľ nezatvoríme. Podľa hovorcu rezortu diplomacie Borisa Gandela o tom zatiaľ ministerstvo neuvažuje.
"K takémuto kroku nepristúpil žiadny zastupiteľský úrad členskej krajiny EÚ, s ktorými koordinujeme ďalšie kroky," dodal Gandel. Pre stupňujúce sa napätie v Egypte v utorok uzavrela svoje veľvyslanectvo v Káhire Kanada.
SITA