BAMAKO. Malijský ústavný súd schválil kandidatúry 28 uchádzačov o úrad prezidenta, ktorého budú obyvatelia tejto africkej krajiny voliť 28. júla. Medzi kandidátmi sú štyria bývalí premiéri a jedna žena.
Krátko predtým, ako ústavný súd vydal toto uznesenie, predseda ústrednej volebnej komisie Mamadou Diamoutani v rozhovore pre agentúru DPA vyjadril pochybnosť, či voľby budú slobodné, spravodlivé a nespochybniteľné.
Početné nedostatky vo volebnom procese by totiž podľa neho mohli viesť k napadnutiu výsledkov.
Predseda komisie informoval, že v súčasnosti je veľkou výzvou distribúcia vyše 6,8 milióna voličských preukazov, keďže to treba stihnúť za štyri týždne a v dôsledku nedávnych bojov sa z viac ako 800.000 Malijčanov stali presídlenci v rámci krajiny alebo utečenci.
Problémy by mohli byť aj s voličským právom asi 308.000 ľudí vo veku 18 a 19 rokov, ktorí v čase registrácie voličov v roku 2010 nedosiahli vek, v ktorom sa občanom toto právo priznáva.
Oficiálna predvolebná kampaň sa začne v nedeľu, deň po tom, ako by mali v krajine zrušiť výnimočný stav.
Od vojenského prevratu v marci 2012, keď armáda zosadila prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého, vládne v Mali vládne dočasná vláda. Prevrat vedený kapitánom Amadouom Aya Sanogom mal podporu mnohých Malijčanov, ktorým však potom neponúkol žiadnu konkrétnu alternatívu a jeho politické úsilie vyšlo naprázdno.
Republika Mali bola kedysi modelom demokracie na africkom kontinente. K jej rozvratu došlo vlani po spomínanom prevrate; chaos, ktorý po ňom nastal, využili tuarégski separatisti a islamisti na to, aby ovládli sever krajiny.
Armáda, v ktorej po prevrate došlo k štiepeniu, nebola schopná čeliť islamistickej hrozbe a postupu vojsk napojených na al-Káidu zo severu na juh Mali, čo si začiatkom tohto roku vynútilo intervenciu francúzskych a západoafrických jednotiek.