Washington 4. októbra (TASR) - Spojené štáty dnes vyhlásili, že sú sklamané raketovými skúškami Indie a Pakistanu a vyzvali obe krajiny, aby sa nevydali na kurz zbrojenia.
"Takýto kurz by predstavoval dodatočnú hrozbu pre regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher. Hovorca na obe krajiny apeloval, aby "nepodnikali akcie, ktoré zvýšia napätie v regióne", kde už teraz panuje "ťažká atmosféra".
Washington reagoval na testy, ktoré dnes obaja nukleárni rivali podnikli v intervale niekoľkých hodín.
Pakistanská armáda najprv oznámila, že úspešne vykonala skúšku balistickej rakety stredného doletu typu zem-zem. Raketa Hatf-IV (typ Šáhín-1), ktorá má pravdepodobne dolet 750 kilometrov. Je jednou zo série striel stredného doletu v pakistanskom arzenáli, ktoré môžu niesť konvenčné a jadrové hlavice.
Islamabad ešte pred testom o jeho plánovanom uskutočnení informoval susednú Indiu a "niektoré priateľské krajiny". Podľa Naí Dillí bola pakistanská skúška určená pre pakistanskú verejnosť pred budúcotýždňovými voľbami.
Indické ministerstvo obrany následne informovalo, že úspešne otestovalo raketu krátkeho doletu (asi 25 kilometrov) typu zem-vzduch s názvom Akaš. Indické ministerstvo dodalo, že išlo o čisto rutinnú akciu, aká sa robí "prakticky každý týždeň". Ministerstvo tiež odmietlo akúkoľvek spojitosť so skúškou pakistanskej zbrane.
Napriek vyhláseniam Islamabadu a Naí Dillí analytici skúšky rakiet spájajú s napätím okolo sporného Kašmíru, ktoré eskaluje od útoku na indický parlament z decembra minulého roku. V súčasnosti sú zdrojom napätia voľby v indickom štáte Džammú a Kašmír, ktoré sprevádzajú násilnosti. India zodpovednosť za útoky pripisuje moslimským militantom, ktorí na jej územie prenikajú z Pakistanu. Naí Dillí vládu v Islamabade obviňuje, že rebelov vojensky podporuje.
Obe krajiny vykonali v roku 1998 sériu podzemných jadrových testov a tvrdia, že zaradili jadrové zbrane do svojich arzenálov. Ich typ alebo množstvo však nešpecifikovali. Počet nukleárnych hlavíc Indie sa odhaduje na 100-150, Pakistan by ich mal mať asi 25-50.