Slobodu si musia vykúpiť vrátením škôd.
MOSKVA, PRAHA. Na slobodu vyjde v Rusku v najbližšom čase tri až päťtisíc podnikateľov, ktorých odsúdili za ekonomické zločiny.
Navrhol to pred niekoľkými dňami ruský prezident Vladimir Putin.
V utorok mu poslanci vyhoveli a tzv. biznis amnestiu jednomyseľne schválili.
Senzácia pre podnikateľov
Nápad oslobodiť vybraných podnikateľov zaznel po prvý raz od Putina 21. júna na petrohradskom ekonomickom fóre a vyvolal skutočnú senzáciu.
Po tom, čo pred mesiacom Putin zmietol zo stola návrh samotných podnikateľských zväzov na oslobodenie desiatok tisíc podnikateľov, nikto nečakal, že s podobným nápadom príde odrazu sám.
A to i preto, že viacerých podnikateľov potrestali na pokyn priamo z Kremľa. Súdy ich posielali do väzenia na objednávku za vymyslené zločiny. Týmto spôsobom sa likvidovala konkurencia, trestali „neposlušní“ podnikatelia, niekedy šlo o osobnú pomstu.
Kremeľ podľa ľudskoprávnych organizácií pripravil návrh amnestie tak, aby sa „znepriatelených“ oligarchov netýkal.
Na slobodu vyjdú odsúdení za porušenie autorských práv, podvody v oblasti pôžičiek, obchodovanie s ilegálne získaným tovarom, nezákonnou bankovou činnosťou, pranie peňazí, colné podvody, falošný bankrot, daňové podvody.
Avšak len v prípade, ak škody napáchané trestnou činnosťou uhradia. Toto opatrenie má zamedziť protestom občanov, ktorých niektorí podvodníci ožobráčili.
I táto podmienka vylučuje oslobodenie najznámejšieho ruského väzňa, exprezidenta ropnej spoločnosti JUKOS Michaila Chodorkovského.
Škody, ktoré mu pripisuje súd, sú také obrovské, že by ich nedokázal splatiť, ani keby mu odobrali prakticky celý majetok. Okrem toho Chodorkovského odsúdili i za zločiny, ktoré Putinov tím z projektu vyškrtol – ide o paragrafy 159 (podvody) a 160 (sprenevera).
Prepustiť mali viacerých
Väčšina ekonómov a podnikateľov Putinovu amnestiu berie, že je lepšia ako žiadna. Nazývajú ju však vykastrovanou.
Podľa pôvodného návrhu biznis ombudsmana Borisa Titova sa totiž na slobodu malo dostať 110-tisíc odsúdených podnikateľov. Tento veľkorysý projekt však prezident zamietol.
Navyše podnikatelia márne prosili, aby uzákonili návrat ukradnutých firiem. Týka sa to prípadov, keď podnikatelia s pomocou skorumpovaných sudcov a zinscenovaných procesov likvidovali konkurenciu.
„Podstatnú časť amnestovaných špeciálne skompromitovala konkurencia s cieľom zmocniť sa ich biznisu,“ napísal na Facebooku bývalý prezidentský kandidát, miliardár Michail Prochorov.
Ombudsman Titov zasa považuje za absurdnú požiadavku uhradenia škôd. Podnikatelia, ktorým odobrali celý biznis, nemajú z čoho platiť. „Ide vlastne o výkupné za slobodu,“ zdôraznil Titov.