VIEDEŇ, BRATISLAVA. Sexuálnym obťažovaním malých chlapcov sa to nekončilo.
Bývalý šéf chlapčenského internátu v kláštore Kremsmünster ohrozoval deti pištoľou, bil ich bičom, dával im putá, trhal vlasy a nabádal ďalších spolužiakov, že môžu ostatných beztrestne šikanovať.
Po troch rokoch vyšetrovania za to včera postavili pred súd 79-ročného bývalého kňaza v prvom súdnom procese s duchovnými, ktorí v Rakúsku zneužívali deti.
Horor v kláštore
Kremsmünster
Prihlásilo sa 38 obetí, 29 pre sexuálne zneužívanie,
väčšina prípadov sa stala medzi rokmi 1970 až 1990,
kláštor vyplatil na odškodnení 700-tisíc eur, z toho 200-tisíc na terapie obetí.
Benediktínsky kláštor opísal týždenník Profil ako hororový. Systematické násilie, sexuálne obťažovania, šikanovanie. V 80. a 90. rokoch sa to v kláštore dialo každý deň. A roky ostal kláštor nedotknuteľný.
Keď si 12-ročný chovanec rozbil hlavu o radiátor, lekár ho ošetril, ale nikto nič nevyšetroval. Ani keď sa na políciu obrátila matka ďalšieho zo zranených chovancov.
Ešte v roku 2010 odmietol súd žiadosť prokuratúry proti trom cirkevným hodnostárom. V odôvodnení sa uvádzalo, že proces proti kláštoru a obvinenie duchovných nie sú vo verejnom záujme.
„Bol to systém sadistického násilia, ktorý zničil stovky malých detí. Prehovorili niekoľké z nich, ale ja poznám mnoho ďalších, ktoré neprehovorili nikdy,“ povedal pre Profil 46-ročný Jürgen Öllinger.
V kláštore sa narodil, roky ho tam sexuálne zneužívali a týrali. Cirkvi však ostal verný, pracuje ako evanjelický farár v meste Villach.
Nakoniec z kláštora obvinili dvanásť duchovných, jedenástim to prešlo, zločiny boli premlčané.
Kňaz Alfons August Mandorfer, ktorý viedol internát v rokoch 1970 až 1996 a učil hudbu, je jediný, kto teraz stojí pred súdom. Pre obete je stelesnením toho, čo sa v kláštore dialo.
Mnohí z jeho chovancov mali problémy v škole alebo doma. Mandorfer vedel presne, koho si má vybrať za obeť a hral jeho ochrancu, kým si nezískal jeho dôveru. Potom deti zneužíval. Neobťažoval ich len v kláštore, ale aj na zahraničných cestách. Vždy, keď mal na to chuť.
Za 24 prípadov obťažovania mu teraz hrozí pätnásť rokov.
Súd bez verejnosti
„Môj klient vinu nepopiera a chce sa obetiam ospravedlniť,“ povedal podľa ORF pred sudcom jeho obhajca. Dúfa, že jeho klient trestu ujde, že činy už budú premlčané.
Súdny proces včera po necelej hodine prerušili a vylúčili z neho verejnosť. Sudca chce chrániť obete. V nasledujúcich štyroch dňoch sa budú premietať videá, vypovedať by mal aj jeden bývalý študent.
Hovoriť sa bude o bývalých chovancoch, ktorí sa nikdy nedokázali vrátiť do života. Mnohí berú lieky, niektorí sa pokúsili o samovraždu, iným sa kňaz Mandorfer vyhrážal, aby mlčali.
Z kláštora sa na proces neprišiel pozrieť nikto.
Pre katolícke Rakúsko je však dôležitý. Prípady sexuálneho obťažovania detí duchovnými v 70. a 80. rokoch odradili mnoho veriacich. V minulých rokoch ich rekordne veľa z cirkvi vystúpilo.