KÁHIRA. Egyptské ozbrojené sily v pondelok varovali, že zasiahnu do vyostrujúceho sa sporu medzi prezidentom Muhammadom Mursím a opozíciou, ak "požiadavky ľudu" nebudú splnené v priebehu 48 hodín.
Vyhlásenie s ultimátom zverejnili po tom, ako cez víkend vyšli do ulíc milióny odporcov islamistického lídra, aby si pripomenuli prvé výročie jeho nástupu do funkcie.
Armádne vyhlásenie zverejnené štátnou televíziou vyzýva na "splnenie požiadaviek ľudu" a dáva všetkým stranám 48 hodín ako "poslednú šancu prevziať zodpovednosť za dejinné okolnosti v krajine".
V prípade neuposlúchnutia výzvy v stanovenej lehote začne armáda presadzovať vlastnú "cestovnú mapu", pričom predpokladá účasť "všetkých frakcií a národných prúdov vrátane mládeže, ktorá bola a stále je hybnou silou revolúcie".
Minister obrany a najvyšší veliteľ egyptských ozbrojených síl Abdal-Fattáh as-Sísí v súvislosti s opozičnými protestmi ešte 23. júna varoval, že vojsko je pripravené zasiahnuť, aby zabránilo nepokojom.
Armáda dala znepriateleným stranám týždeň na riešenie vzájomných sporov, doteraz však nezaznamenala "žiadne gestá alebo činy".
Vo vyhlásení, ktoré generál as-Sísí v pondelok prečítal v štátnej televízií, nazval masové protesty za odstúpenie islamistického prezidenta Muhammada Mursího "bezprecedentným" vyjadrením vôle ľudí.
Protestné hnutie ultimátum privátalo
Vysokopostavený politik z egyptského Moslimského bratstva Jásir Hamzá - vodca Strany slobody a spravodlivosti - povedal, že žiadna štátna inštitúcia by neuskutočnila prevrat voči zvolenému islamistickému prezidentovi Mursímu a varoval pred zlým pochopením vyhlásenia ozbrojených síl.
Mursí neskôr na sociálnej sieti Facebook uviedol, že sa s generálom as-Sísím stretol spolu s premiérom.
Mahmúd Badr, zakladateľ egyptského protestného hnutia Tamarud, ktoré do ulíc vyhnalo milióny ľudí žiadajúcich odstúpenie prezidenta Mursího, privítal ultimátum armády a vyzval ľudí, aby sa znovu zhromaždili, kým prezident neodstúpi.
"Vyhlásenie ozbrojených síl má jedinú myšlienku - v tomto okamihu podporovať vôľu egyptského ľudu, čo znamená skoré prezidentské voľby," povedal Badr.
Varujú pred totálnou neposlušnosťou
Hnutie Tamarud dalo už v pondelok Mursímu ultimátum, aby do utorka 17.00 h miestneho času odstúpil z funkcie a umožnil štátnym úradom pripraviť predčasné prezidentské voľby.
V prípade, že Mursí túto požiadavku nesplní, pohrozilo "totálnou kampaňou občianskej neposlušnosti".
Hnutie tvrdí, že petíciu za Mursího odvolanie a vypísanie predčasných volieb podpísalo 22 miliónov ľudí, čo je takmer dvojnásobok počtu ľudí, ktorí vlani podporili jeho kandidatúru v prezidentských voľbách.
Na výzvu Tamarudu sa v nedeľu státisíce Egypťanov v mestách po celej krajine zúčastnili na demonštráciách proti Mursímu.
Zatiaľ čo v centre hlavného mesta Káhira bola situácia relatívne pokojná, v hornom Egypte si rôzne incidenty vyžiadali podľa bezpečnostných a nemocničných zdrojov najmenej sedem mŕtvych a vyše 600 zranených.
V dave došlo aj k sexuálnym útokom - len na námestí Tahrír sa ich terčom stalo 43 žien vrátane západných novinárok. Ich páchateľmi boli podľa aktivistiek organizované mužské gangy.
Útočia na islamistické organizácie
Ústredie egyptskej centristickej islamistickej strany al-Wasat dnes podpálili pri šírení útokov na islamistické organizácie po celej krajine. Neznámi útočníci do budovy hodili fľaše so zápalnou látkou.
Dnes dopoludnia vyplienila skupina mladých ľudí ústredie vládnuceho Moslimského bratstva. Personál budovy sa predtým podarilo evakuovať. Vyrabovanie sa odohralo po noci nepokojov, pri ktorých zahynulo osem ľudí.
Stranu al-Wasat založilo v 90. rokoch niekoľko bývalých členov Moslimského bratstva. Povolili ju však až po protestoch v roku 2011, ktorý vyústil do zvrhnutia prezidenta Husního Mubaraka.
Al-Wasat sa spojila s Moslimským bratstvom, keď sa Muhammad Mursí stal prezidentom Egypta. Predložila návrh zákona o reforme súdnictva, ktorý vyvolal odpor tisícov sudcov v krajine.
Ministri podporili protestujúcich odchodom
Štyria egyptskí ministri v pondelok odstúpili zo svojich postov, dôvod ich konani zatiaľ nie je známy.
Egyptská štátna tlačová agentúra však už skôr zverejnila informáciu, že ministri zvažovali odchod zo svojich postov zo sympatií k protestujúcim.
Odstúpili minister cestovného ruchu, minister spojov a informačných technológií, minister pre právne a parlamentné veci a minister životného prostredia.