Ak je to pravda, je to neakceptovateľné a nechutné, hovoria európski lídri. Môže to ohroziť aj historickú dohodu o voľnom obchode medzi Úniou a Spojenými štátmi.
Agentúrnu správu sme o 20:55 nahradili autorským článkom denníka SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Odpočúvanie francúzskej ambasády pri OSN malo tajné meno Čierna noha. Grécku ambasádu vo Washingtone sledovali pod názvom Klondike.
Okrem toho odpočúvala americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) aj veľvyslanectvo Talianska či diplomatické misie Japonska, Mexika, Južnej Kórey, Turecka i Indie.
Ide o bližších či vzdialenejších spojencov Spojených štátov.
Ako počas studenej vojny
Nové informácie o tom, ako sa Američania neštítia sledovať aj spriatelené krajiny, priniesol v nedeľu večer britský denník Guardian.
Informácie vraj získal od amerického whistleblowera Edwarda Snowdena, ktorý spolupracoval aj s NSA. Ten nedávno ukradol a zverejnil tajné programy o odpočúvaní internetovej komunikácie Neameričanov.
Cez víkend nemecký Der Spiegel napísal, že Američania odpočúvali aj diplomatov Únie.
Väčšinou podľa denníka sledovali veľvyslanectvá klasickými metódami. Nasadili ploštice do komunikačných zariadení či zbierali komunikáciu špeciálnou anténou. Hovoriť o tom má dokument z roku 2010, ktorý však denník nezverejnil.
Už cez víkend informoval týždenník Spiegel aj o tom, že Američania špehovali kancelárie Európskej únie napríklad vo Washingtone aj NATO. Informácie mal takisto od Snowdena.
Ak sa obvinenia zo sledovania spojencov potvrdia, nedajú sa Američanom prepáčiť. Dá sa len veriť, že ich dokážu aspoň akosi vysvetliť, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Európskych politikov zverejnené správy nezvyčajne rozčúlili. Francúzsko to označilo za neprijateľné a chce od Američanov vysvetlenie.
„Ak je to pravda, je to nechutné,“ povedala pre Der Spiegel luxemburská ministerka zahraničia Jean Asselbornová. Nemecká ministerska spravodlivosti Sabine Leutheusser-Schhnarrenbergerová zasa hovorila, že to pripomína „akcie nepriateľov počas studenej vojny“.
Tému otvorila neoficiálna šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová aj v pondelok pri stretnutí s americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym v ázijskom Bruneji.
Ten na tlačovke povedal, že musí overiť pravdivosť informácie.
„Každá krajina, ktorá je aktívna v medzinárodných vzťahoch a národnej bezpečnosti, podniká veľa aktivít, aby ochránila národnú bezpečnosť a všetky druhy infromácií s tým spojené. Pre veľa krajín to nie je nič nezvyčajné,“ povedal podľa Reuters.
Dohoda v ohrození
Budúci týždeň by mali Američania a Európska únia začať rokovať o historickej dohode, ktorá zruší bariéry a vytvorí najväčšiu zónu voľného obchodu na svete.
Pre ekonomiku na oboch stranách Atlantiku to môže mať prínos niekoľko stoviek miliárd dolárov. Podľa viacerých zdrojov je však teraz ohrozená.
„Aby sa uzavrela dohoda, treba spoločnú dôveru,“ povedal pre médiá hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Špehovanie priateľov nie je nič nové
Získavanie informácií od spojencov nemá za cieľ poškodiť ich, väčšinou sa týkajú obchodu, hovorí analytik.
BRATISLAVA. Špehovať svojich priateľov nie je vo svete diplomacie nič nové. O „rutine“ hovoril podľa The Economist už v roku 1983 bývalý britský minister zahraničia, dnes lord David Owen.
„Bol som a zostávam veľmi znepokojený, že odpočúvame našich európskych priateľov. Nepáčilo sa mi to a chcel som to zmeniť, no nepodarilo sa mi to,“ povedal vtedy v parlamente podľa magazínu.
Nechcú uškodiť
S tým, že sa to bežne deje, súhlasí aj český bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českého vojenského spravdajstva Andor Šándor.
„Treba si však uvedomiť, že cieľom v tomto prípade nie je urobiť škodu krajine. Ide skôr o získanie výhody pri vyjednávaní či v biznise. Napríklad keď sa na jeseň rozhodne o dostavbe Temelínu, pre Američanov by to mohlo byť zaujímavé,“ dodal.
Neznamená to však, že každá krajina špehuje všetkých svojich spojencov. Ide totiž aj o možnosti, aké majú jednotlivé štáty.
Oveľa väčšie schopnosti majú Američania, ako napríklad Holanďania.
Odpočúvali aj Briti
Posledný škandál s odpočúvaním spojencov sa pritom prevalil len pred dvoma týždňami.
Britské médiá zverejnili, že v minulosti britské tajné služby odpočúvali spojencov, napríklad Turkov, na summite G20 v roku 2009. Informácie poskytovali aj Američanom.
V roku 2004 Guardian informoval, že americká agentúra NSA odpočúvala šiestich nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Angola, Kamerun, Čile, Mexiko, Pakistan a Guinea).