Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PEKING, BRATISLAVA. V Číne platí od pondelka zákon prikazujúci dospelým udržiavať kontakt so starnúcimi rodičmi, ale neurčuje ako často ani trest za nedodržanie.
Rieši zabezpečenie „duchovných potrieb“ starých Číňanov a chce zabrániť „ich zanedbávaniu“.
„Tí, ktorí bývajú ďaleko od svojich rodičov, by mali domov chodiť častejšie,“ hovorí zákon podľa BBC.
Problémom je nepresná formulácia, z ktorej si mnoho mladších Číňanov na internete uťahuje. Zákon totiž neurčuje, ako často by mali rodičov navštíviť ani aký trest im hrozí, ak to neurobia.
Jeden z tvorcov zákona, profesor práva Siao Ťinming podľa Bloombergu povedal, že cieľom zákona je zvýšiť povedomie o emocionálnych potrebách starších ľudí. Medzi reakciami na Weibe, čínskom Twitteri, bolo najviac tých, ktoré zdôrazňujú nedostatok času a veľké pracovné zaťaženie.
Čína starne
Nový zákon upozornil na starnutie populácie v Číne spôsobené zvýšením životej úrovne a politikou jedného dieťaťa.
Podľa čínskych vládnych štatistík by sa mal počet obyvateľov po šesťdesiatke za menej ako dvadsať rokov zdvojnásobiť. V Číne tak bude viac dôchodcov ako celkový počet obyvateľov Spojených štátov.
Vtedy už budú na jedného penzistu pripadať len dvaja pracujúci, dnes ich je šesť.
Proces, ktorý na Západe trval asi storočie, sa podľa čínskeho korešpondenta BBC Damiana Grammaticasa udeje v Číne asi za tridsať rokov.
S narastajúcim trendom starnutia populácie sa v čínskych médiách častejšie objavujú články o zanedbaných starých ľuďoch šikanovaných príbuznými. Pracujúci ľudia sa obávajú o svoju penziu.
Môžu nakupovať
Správa Európskej komisie hovorí, že do päťdesiatich rokov bude až tretina obyvateľov Únie v dôchodkovom veku. Na jedného penzistu pripadnú namiesto dnešných štyroch len dvaja pracujúci.
Kým v Číne mieria na duševné potreby starých ľudí, Únia sa snaží zdôrazniť zručnosti, skúsenosti a hlavne ekonomické možnosti starších Európanov.
Nový trh prispôsobený ich potrebám môže vytvoriť nové pracovné miesta a naštartovať rast. Pracovníčka SAV Veronika Hvozdíková vo svojej práci vysvetľuje, že takáto „strieborná ekonomika“ môže byť odpoveďou na starnúce obyvateľstvo Zeme.