Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
KÁHIRA, TEL AVIV. Egyptský prezident Muhammad Mursí je rok v úrade a v krajine milióny ľudí dúfajú, že dopadne ako jeho predchodca Husní Mubarak, ktorého zvrhla revolúcia.
Vo voľbách zvolená hlava štátu je pre nich rovnako nenávidenou osobou ako bol diktátor Mubarak.
Mursí hovorí, že v Egypte druhá revolúcia nehrozí. S rodinou sa však z prezidentského paláca presťahoval na bezpečné miesto.
„Ak vymeníme niekoho, kto bol demokraticky zvolený, tak budú chcieť ľudia či opozícia o týždeň alebo o mesiac, aby odstúpil aj nový prezident,“ povedal Mursí v rozhovore pre Guardian.
Občianska vojna
Víkend v Egypte bol búrlivý a demonštranti, s ktorými v noci na nedeľu hovorila BBC, sa zastrájali, že je to len začiatok. Oni sú rozhodnutí vytrvať na námestí Tahrír až do Mursího pádu.
Už ho častujú ako voľakedy Mubaraka. Kričia naňho: „Faraón, odíď.“ Mursí má však stále kapacity povolať svojich verných a to napätie na uliciach len zvyšuje. Až tak, že sa egyptskí klerici z vplyvnej inštitúcie Al Azhar vyjadrili, že krajine hrozí občianska vojna.
Víkendové zrážky si vyžiadali najmenej osem obetí a niekoľko stoviek zranených. Medzi mŕtvymi je aj americký občan, a tak viaceré vlády vyzvali svojich občanov, aby boli v Egypte maximálne obozretní.
Proti i za Mursího v uliciach demonštrovali desaťtisíce Egypťanov v niekoľkých mestách. Egyptské médiá opisujú náladu v krajine dramaticky. Denník Al Gomhurija vyšiel s titulkom: Najdlhší deň.
Čakanie na armádu
Ani jedna strana rozdelenej egyptskej spoločnosti sa nechystá ustúpiť.
Armáda, ktorá v minulosti často zasahovala do politického vývoja, naznačuje, že násilnosti nebude tolerovať večne. Nevie sa, na čiu stranu sa postaví.
Mubaraka zradila, hoci z nej vzišiel a zabezpečil jej výsostné postavenie. S Mursím generáli takí kamaráti nie sú.
Pravda je aj to, že armáda práve pre svoje tesné spojenie s bývalým režimom nemá veľké sympatie verejnosti. V istom momente sa však môže zachovať najracionálnejšie z celého egyptského vedenia.
Vývojom v Egypte sú znepokojení viacerí svetoví lídri. Nestabilný je celý región, s pribúdajúcimi mŕtvymi a zranenými sa stráca pátos arabskej jari. Britský denník Guardian vo svojom úvodníku napísal, že revolúcia môže zničiť seba samu.
Z jej hesla „chlieb, sloboda a sociálna spravodlivosť“ sa nepodarilo naplniť takmer nič.