DAKAR. Bývalého čadského diktátora Hissena Habrého, ktorý sa pred desiatkami rokov uchýlil do Senegalu, odviedla v nedeľu z jeho domu v Dakare polovojenská polícia.
Habrého právnik ani jeho rodina nevedia, kde sa momentálne nachádza.
Právnik ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch Reed Brody sa domnieva, že Habré je na polícii vo vyšetrovacej väzbe.
Podľa senegalských zákonov môžu podozrivú osobu zadržiavať 48 hodín, prípadne aj ďalších 48 hodín, ale po uplynutí tejto lehoty musí voči zadržanému vzniesť obvinenie.
Habré bol v Čade v neprítomnosti odsúdený na smrť za zločiny proti ľudskosti a je obvinený aj z vojnových zločinov, mučenia a etnických čistiek.
Je podozrivý zo zodpovednosti za smrť takmer 40-tisíc ľudí a z porušovania ľudských práv v takom rozsahu, že dostal prezývku "africký Pinochet".
V novembri 1990, v predvečer prevratu, ktorý ho pripravil o moc, napríklad nariadil masovú popravu 300 politických väzňov.
Medzinárodný súdny dvor v Haagu sa v roku 2012 uzniesol, že Senegal, kde Habré žije 22 rokov, nesplnil svoje medzinárodné záväzky a nariadil senegalským úradom, aby Habrého buď súdili, alebo vydali do Belgicka, kde čelil obvineniam vzneseným v roku 2005 v súvislosti so závažným porušením ľudských práv.
Senegal pritom ešte v roku 2006 schválil celú sériu legislatívnych reforiem a urobil aj zmenu v ústave, aby bývalého čadského diktátora mohol súdiť.
Senegalské úrady však napokon zastavili prípravy súdneho konania voči Habrému, keďže medzinárodné spoločenstvo, predovšetkým Africká únia, deklarovali ochotu pokryť finančné náklady na súdny proces, ktoré sa odhadujú na 27,4 milióna eur.