BERLÍN. Sú to ciele špehovania. A Nemecko, hoci je partnerom, špehujeme viac ako ďalšie krajiny Európskej únie. V princípe dokonca v podobnom rozsahu ako Čínu, Irak či Saudov.
Takýto postoj Spojených štátov naznačujú nové tajné dokumenty, ktoré cez víkend zverejnil nemecký týždenník Der Spiegel. Údaje prvý raz ukazujú, ako rozsiahlo špehujú americké úrady európskych občanov.
Milióny denne
Dokumenty, ktoré videli reportéri nemeckého magazínu, údajne naznačujú, že každý deň americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) monitoruje asi dvadsať miliónov nemeckých telefonických spojení a milióny internetových prenosov.
Mesačne to môže byť aj pol miliardy takýchto telefónnych hovorov, SMS správ či e-mailov len v Nemecku. Vo Francúzsku je to zhruba o desatinu menej.
V sobotu týždenník zverejnil aj informácie, že Washington špehuje kancelárie a počítače európskych zástupcov v Amerike aj na pôde OSN.
Nemecká vláda žiada USA o "okamžité a rozsiahle" vysvetlenie.
Podľa nemeckej ministerky spravodlivosti Sabine Leutheusserovej-Schnarrenbergerovej sú tieto praktiky podobné tým z čias studenej vojny.
Šéfka nemeckého rezortu spravodlivosti podľa svojich slov nemôže uveriť tomu, že Američania považujú Európanov za "nepriateľov".
Podľa nej je potrebné konať a vyzvala na to predsedu EK Josého Manuela Barrosa ako šéfa výkonného orgánu únie. Ten by podľa nej mal "okamžite a osobne" konať v záujme osvetlenie týchto informácií.
Ako dodala, "ak sú tieto správy pravdivé, iba ťažko sa to bude dať vysvetliť použitím argumentu o boji proti terorizmu".
Leutheusserová-Schnarrenbergerová spoločne s eurokomisárskou pre spravodlivosť Viviene Redingová ešte v stredu vyjadrili pobúrenie z informácií, podľa ktorých mali britské orgány používať obdobný program ako USA a prostredníctvom neho tajne sledovať telefónnu a elektronickú komunikáciu.
„To je až za hranicou mojej predstavivosti, že naši priatelia v Spojených štátoch vnímajú Európanov ako nepriateľov,“ komentovala to podľa agentúry AFP Leutheusser-Schnarrenbergerová.
Únia už Američanom odkázala, že tieto zistenia budú mať dosah na európsko-americké vzťahy.
„Ochranná“ legislatíva je scestný nápad už len preto, lebo infantilného užívateľa infantilizuje ešte viac, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Všetko ide cez FBI
Tvrdenia o americkom špehovaní sú pokračovaním kauzy programu PRISM, vďaka ktorému NSA sleduje hovory aj internet.
Americký denník Washington Post pritom cez víkend zverejnil ďalšie ukážky z prezentácie tajnej služby, ktoré naznačujú, že samotné dáta od technologických firiem zbiera FBI, ktorá ich posiela ďalej na spracovanie.
Samotná NSA si ich svojím systémom triedi a potom posiela v príslušných tajných programoch na analýzu.
Za odhalenie tajných programov chcú Američania súdiť tridsaťročného bývalého zamestnanca CIA Edwarda Snowdena, ktorého obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.
Snowden mal v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo. To však pre neplatné cestovné doklady nemôže opustiť.