SANTIAGO. Niekdajší čilský diktátor Augusto Pinochet, za ktorého vlády sa literáti ocitali za mrežami a knihy pálili na uliciach, zhromaždil obrovskú utajenú knižnicu s viac ako 50-tisíc zväzkami.
S týmto odhalením prišiel čilský novinár Juan Cristóbal Peňa v knihe La Secreta Vida Literaria de Augusto Pinochet (Tajný literárny život Augusta Pinocheta), ktorá sa už krátko po vydaní stala v juhoamerickej krajine bestsellerom.
Súčasťou knižnice sú zväčša historické, geografické, ale aj marxistické knihy, chýba v nej však poézia a zväzky s fiktívnymi formami literárnej tvorby.
Prítomnosť marxistických publikácií je o to prekvapujúcejšia, že Pinochet sa počas svojej vlády (1973-90) usiloval i brutálnymi metódami práve o potlačenie tejto ideológie.
Časť týchto kníh údajne pochádza spomedzi zhabaných publikácií z čias vojenskej junty.
Hodnotu knižnice, objavenej až v roku 2004 v čase, keď sa prišlo i na Pinochetov majetok v amerických bankách v objeme viac ako 20 miliónov dolárov, odhadli na viac ako tri milióny dolárov.
Keďže majiteľ knižnice zväzky neregistroval a aj experti sa doteraz dostali iba k povrchnej analýze zbierky, presný počet kníh, ktoré ju tvoria, nie je a možno ani nebude známy.
Čilskí intelektuáli sa nestačia čudovať, že človek, o ktorom predpokladali, že nečíta vôbec, alebo iba veľmi málo, a o ktorom sa domnievali, že je nevzdelaný, vlastnil zrejme jednu z najväčších súkromných knižníc celej Latinskej Ameriky.