QUITO, BRATISLAVA. Šéf WikiLeaks Julian Assange považuje Ekvádor za krajinu, kde konečne unikne prenasledovaniu Američanov, ktorí ho chcú trestať za to, že povedal pravdu.
Rovnakým smerom teraz mieri aj Edward Snowden, ktorý zas ukázal, ako Američania sledujú svojich občanov.
Len jedna strana
Fakty
Ekvádor a USA
- Viac ako polovica ekvádorského vývozu smeruje do Spojených štátov. Pri kvetinách sú to až štyri pätiny.
- Hlavnou komoditou je ropa. Američania z Ekvádora nakúpili za 5,4 miliardy dolárov.
Pravda však je, že minimálne Assange by v Ekvádore veľmi ľahko mohol skončiť vo väzení, ak by robil to, čo robil.
Teda zverejňoval americkú diplomatickú poštu.
„Každý má právo na to, aby jeho osobná komunikácia ostala súkromná,“ píše sa v novom ekvádorskom zákone. Kto to poruší, môže dostať pokutu alebo ísť do väzenia.
Práve nový zákon, ktorý poslanci odobrili v polovici tohto mesiaca, sa uvádza ako príklad, že vláda prezidenta Raphaela Correu sa snaží obsadiť mediálny priestor.
Pre súkromné médiá napríklad vyhradzuje tretinu frekvencií, všetky televízie musia hodinu prenášať vládne vysielanie a Correa môže kedykoľvek s prejavom vstúpiť do éteru.
Zákon zakazuje aj „mediálne lynčovanie“ alebo neobjektívne spravodajstvo. Čo presne pod zákon spadá, rozhodne komisia vymenovaná prezidentovými ľuďmi.
„Definitívne sa týmto zavádza jeden z hlavných cieľov Correovej vlády a tým je umlčanie kritiky,“ cituje AP Carlosa Lauiriu z Výboru na ochranu novinárov.
Pomoc do USA
Correovi vyhovuje aj to, že chce ukryť práve whistleblowerov, ktorých prenasledujú Američania. Môže tak pokračovať v protiamerickej politike podľa vzoru zosnulého venezuelského prezidenta Huga Cháveza.
Na druhej strane je však Ekvádor so Spojenými štátmi ekonomicky previazaný.
Okrem toho, že ako menu používa americký dolár, smeruje tam aj viac ako 50 percent vývozu krajiny.
Na ten teraz neplatia žiadne clá, no zmluva o voľnom obchode stratí platnosť v júli a Američania ju zrejme nebudú chcieť predĺžiť, ak Ekvádor prijme Snowdena.
Tieto hrozby však Correa označil za vyhrážanie sa. Ešte ďalej zašiel politik jeho strany Fernando Alvarado.
„Ekvádor sa jednostranne vzdáva výhod bezcolného obchodu,“ vyhlásil.
Američanom ponúkol pomoc vo výške 23 miliónov dolárov ročne, koľko dostávali od Washingtonu. Na vzdelávanie o ľudských právach.