PRAHA. Predseda budúcej českej úradníckej vlády Jiří Rusnok pokračoval vo štvrtok v Prahe v rokovaniach s adeptmi na ministerské kreslá v jeho kabinete.
Šéf Potravinárskej komory Miroslav Toman akceptoval ponuku a povedie v Rusnokovej vláde rezort poľnohospodárstva.
Podľa vlastných slov je pripravený na krátkodobé pôsobenie na čele rezortu a má štyri priority - odstraňovanie škôd po povodniach, dojednanie spoločnej poľnohospodárskej politiky, prípravu rozpočtu a kontrolu kvality potravín.
Na čele Potravinárskej komory ho dočasne nahradí štatutárny zástupca. Šéf Agrárnej komory Jan Veleba označil Tomana za prvého odborníka v tejto funkcii po ôsmich ministroch.
Adept na ministerstvo práce odmietol
Ponuku na kreslo šéfa rezortu obrany dostal od neho minister obrany v demisii Vlastimil Picek, ktorý je momentálne v zahraničí a premiérovi v reakcii povedal, že ju zváži po návrate do vlasti.
Ako ďalej informoval samotný premiér v Českej televízii, jeho ponuku na kreslo ministra financií odmietol Jan Gregor, súčasný námestník šéfa tohto rezortu v demisii Miroslava Kalouska. Budúceho ministra financií bude tak podľa vlastných slov hľadať mimo tento rezort.
Rusnok dostal už skôr košom od exministra Petra Šimerku, ktorý z osobných dôvodov odmietol ponuku, aby riadil ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Účasť vo vláde poprel napríklad šéf odborov Jaroslav Zavadil, ktorý premiéra v Kramářovej vile navštívil opakovane, naposledy i dnes.
Ponuku pokračovať v kresle ministra školstva z principiálnych dôvodov v stredu odmietol súčasný šéf rezortu v demisii Petr Fiala. Aj ďalšia z možných adeptiek na kreslo ministerky školstva Miroslava Kopicová, ktorá sa dnes stretla s Rusnokom, po schôdzke uviedla, že nemá ambíciu vrátiť sa do čela rezortu, ale ponuku ani nedostala.
Ponuku na funkciu ministra zdravotníctva dostal námestník Fakultnej nemocnice Praha-Motol Martin Holcát, ktorého meno sa doteraz - na rozdiel od iných - v súvislosti s pôsobením na čele niektorého z rezortov nespomínalo. Vyjadriť by sa mal do pondelka.
Kreslo ministra priemyslu ponúkol premiér podľa informácií internetového serveru Aktualne.cz Jaroslavovi Ungermanovi, makroekonomickému expertovi Českomoravskej konfederácie odborových zväzov.
Skúsený diplomat a niekdajší šéf českej diplomacie Jan Kohout naďalej zvažuje Rusnokovu ponuku, aby sa vrátil do čela ministerstva zahraničných vecí, informovala Česká televízia.
Spisovateľ alebo bývalý šéf ČT?
Už ráno sa Rusnok stretol so spisovateľom Pavlom Kohoutom, menovcom Jana Kohouta.
Ten však stretnutie nechcel komentovať a povedal len to, že o ňom napíše v pravidelnom sobotňajšom fejtóne v denníku Mladá fronta DNES. Práve tento literát mohol podľa špekulácií dostať ponuku na kreslo ministra kultúry.
Podľa informácií Aktualne.cz pochádzajúcich z dôveryhodného zdroja je však horúcim kandidátom na kreslo ministra kultúry niekdajší riaditeľ Českej televízie Jiří Balvín.
On sám však takúto dohodu zatiaľ poprel a na otázku, či by ponuku akceptoval, odpovedal, že je potrebné uvažovať o čomkoľvek. O rovnakej ponuke pre Balvína má informácie aj Česká televízia.
Premiér, ktorého prezident Miloš Zeman vymenoval do funkcie 25. júna, by podľa vlastných slov chcel vládu zostaviť v priebehu 14 dní.
Istými členmi jeho kabinetu sú popri Tomanovi ešte Martin Pecina ako minister vnútra a Marie Benešová ako ministerka spravodlivosti.
Na krok niekdajšej poprednej, medzičasom radovej členky sociálnej demokracie reagovala ČSSD apelom, aby Benešová opustila rady strany.
Predstavitelia Občianskej demokratickej strany (ODS) i Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) potvrdili vo štvrtok na rokovaniach svojich vedení doteraz známe postoje k úradníckej vláde.
Občianski demokrati mienia vyčkať na druhý pokus hlavy štátu o zostavenie vlády. Sú presvedčení, že kabinet Jiřího Rusnoka dôveru v snemovni nezíska a prezident Miloš Zeman potom bude viac rešpektovať existenciu väčšiny 101 hlasov pre podporu kabinetu ich kandidátky Miroslavy Němcovej na pôdoryse doterajšej koalície ODS-TOP 09-LIDEM.
ČSSD dúfa, že sa jej podarí presadiť predčasné voľby. Hlasovanie o rozpustení Poslaneckej snemovne by sociálni demokrati radi dosiahli do polovice júla, predpokladom je však zozbieranie 120 hlasov poslancov. Toľko však opozícia bez podpory ODS alebo TOP 09 nedá dokopy.