BELO HORIZONTE. Brazílsky Senát v reakcii na vlnu protivládnych demonštrácií schválil zvýšenie trestných sadzieb pre ľudí, ktorých súd uzná za vinných z korupcie.
Senát tým reagoval na kľúčovú požiadavku demonštrantov, ktorí okrem toho žiadajú aj ekonomickú spravodlivosť, zníženie daní a zlepšenie služieb a ich financovania.
Nepokoje pokračujú
Nepokoje v uliciach brazílskych miest pokračujú: k potýčkam medzi demonštrantami a políciou došlo v noci nadnes aj neďaleko štadióna v meste Belo Horizonte, kde sa práve konal futbalový zápas v rámci Pohára konfederácií.
Na potlačenie demonštrantov polícia použila slzotvorný plyn a streľbu gumovými projektilmi. Dav hádzal do policajtov kamene, ale aj granáty so slzotvorným plynom.
Podľa polície sa demonštranti snažili prekonať policajné zátarasy postavené asi dva kilometre od štadióna, čo je obvyklá požiadavka usporiadateľov pri podobných podujatiach.
Pohár konfederácií však kvôli vysokým finančným nárokom na jeho zorganizovanie demonštranti veľmi ostro kritizujú s tým, že peniaze viac potrebuje brazílske školstvo a zdravotníctvo, ako aj verejná doprava či polícia na svoju "humanizáciu".
Senát zvýšil tresty za korupciu
Vo všeobecnosti sa však situácia v Brazílii mierne upokojila, a to najmä zásluhou brazílskych zákonodarcov, ktorí vyšli v ústrety požiadavkám demonštrantov, konštatuje agentúra AP.
Okrem toho, že Senát prijal spomínaný zákon o zvýšení trestov za korupciu, zrušil aj možnosť odpustiť trest, udeliť amnestiu alebo prepustiť obvinených z korupcie na kauciu. Zákon musí ešte odobriť dolná komora parlamentu.
Dolná komora v utorok schválila zrušenie opatrenia, ktoré mohlo obmedzovať právomoci federálnych úradov pri vyšetrovaní, čo by sťažilo súdne stíhanie vládnych úradníkov kvôli podozreniam z korupcie.
Demonštranti toto rozhodnutie privítali, ale dodali, že "teraz sa to nesmie zastaviť. Musíme urobiť ešte oveľa viac, aby sme to tu očistili od korupcie".
Pod tlakom demonštrácií bolo v týchto dňoch obnovených niekoľko súdnych konaní súvisiacich s korupciou.
Okrem toho Kongres schválil návrh zákona, podľa ktorého 75 percent z ropných licenčných poplatkov pôjde do systému školstva a 25 percent do zdravotníctva.
Prezidentka Dilma Rousseffová zasa tento týždeň oznámila investície do verejnej dopravy a spustenie piatich vládnych projektov v najviac kritizovaných oblastiach: fiškálna zodpovednosť a kontrola inflácie, politické reformy, zdravotná starostlivosť, verejná doprava a vzdelávanie.