MOSKVA, BRATISLAVA. Príbeh bývalého amerického agenta Edwarda Snowdena v týchto dňoch nápadne pripomína deväť rokov starý film Terminál Stevena Spielberga.
Jeho hrdina Viktor Navorski (hral ho Tom Hanks) uviazol na letisku v New Yorku. Američania ho nechceli vpustiť na svoje územie a domov, niekde vo východnej Európe, nemohol pre revolúciu. Jeho domovom sa tak nadlho stalo Letisko J. F. Kennedyho.
Miesto pobytu: terminál E
Bývalý zamestnanec CIA Snowden (30) od nedele býva v tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremetevo.
Priletel z Hongkongu, kde zverejnil tajné dokumenty o americkom špehovaní internetu, Číny či delegátov na summite G20 v Londýne. V čase, keď naňho vydali Američania zatykač za špionáž, z čínskej provincie utiekol komerčnou linkou Aeroflotu.
Hongkong, na rozdiel od Ruska, má s Američanmi podpísanú dohodu o vydávaní zločincov. Ruský prezident Vladimir Putin už v utorok vyhlásil, že ho nevydajú.
Snowdenov životný priestor sa tak zúžil na niekoľko chodieb letiska Šeremetevo, malého hotela, dutyfree obchodíkov či malých bistier a výhľadu na pristávajúce a odlietavajúce lietadlá.
Ako napísala ruská agentúra Ria Novosti, Snowden niekoľko hodín strávil vo vzdušnom hoteli v termináli E. Potom sa uchýlil inam aj s právničkou WikiLeaks, ktorá ho na úteku pred Američanmi sprevádza.
Z letiska nemôže, pretože nemá riadne ruské víza, jeho americký pas je už neplatný a letieť do krajiny, kde by mu udelili politický azyl, sa neodhodlal.
Respektíve, ako napísal server newsru, dvakrát sa mu to nepodarilo, keď chcel odletieť do Havany. Podľa agentúry nie je vylúčené, že Snowden už získal tranzitné víza, no zrejme mu chýba status utečenca.
A možno len čaká na vhodný moment, kedy vzlietne do krajiny, ktorá sa ho ujme.
Čakanie na Ekvádor
Minister zahraničia Ekvádoru Ricardo Patino vyhlásil, že Snowdenovu žiadosť o azyl môžu zvažovať mesiace.
Nevylúčil, že ho prichýlia na niektorej z ambasád, ako sa to deje v Londýne. Tam sa vyše roka skrýva pred vydaním do Švédska šéf whistleblowerskej stránky WikiLeaks Julian Assange.
Aeroflot tvrdí, že v najbližších troch dňoch sa odcestovať nechystá. „Môže tu zostať aj desať rokov,“ žartoval v stredu ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij.
Najmä africkým utečencom, ktorí priletia bez cestovných dokumentov, sa podľa ruského rádia Business FM stáva, že na letiskách trávia mesiace a možno aj roky.
Iránsky politický utečenec Mehran Karimi Nasseri, ktorý bol predlohou pre film Terminál, strávil v termináli 1 parížskeho Letiska Charlesa de Gaulla 17 rokov.
Jeho životným priestorom bola červená lavička, stolička štamgasta v bare a vozík na kufre.
Slovenskí politici sú na strane Snowdena
Slovenských politikov sme sa pýtali, či je Snowden hrdinom alebo zradcom.
Monika Beňová Flašíková, Smer:
"Ak sa potvrdí, že CIA kontroluje privátnu internetovú komunikáciu, je pre mňa jeho krok správny."
Miroslav Beblavý, SDKÚ:
"Som rád, že sa to zverejnilo. To je jednoznačne pozitívne pre Američanov aj svetovú verejnosť. Či je hrdinom alebo zradcom, na to potrebujeme vedieť jeho motivácie a tiež, ako sa to celé skončí."
František Šebej, Most-Híd:
"Ako agent spravodajskej služby porušil prísahu. Pod zámienkou, že zachraňuje ľudstvo, tak vyzradil informácie, ktoré mohli ťažko poškodiť jeho krajinu. Postavil znamienko rovná sa medzi útoky čínskych vojenských hackerov a americké protiopatrenia. Pre mňa je zradcom."
Richard Sulík, SaS:
"Ak tvrdí pravdu, je to prvotriedne svinstvo a masívne porušenie súkromia a slobody. Potom mal Snowden na to právo. Časom sa môže ukázať, že je bábkou v rukách mocností."