PARÍŽ. Francúzska vláda nariadila ukončenie činnosti dvoch ultrapravicových zoskupení.
Tento krok súvisí so smrteľným zranením ľavicovo orientovaného študenta Clémenta Mérica v bitke s prívržencami krajnej pravice, ktorá sa odohrala začiatkom júna na rušnej ulici v centre Paríža.
Nariadenie sa týka hnutia známeho ako Tretia cesta a jej militantného krídla Revolučná nacionalistická mládež.
Skupina mladých mužov, ktorých polícia vypočúva v súvislosti s Méricovou smrťou, sa hlásila práve k Tretej ceste.
Nepoddáme sa, tvrdia lídri zoskupení
V reakcii na vládne nariadenie zakladateľ Revolučnej nacionalistickej mládeže Alexandre Gabriac pre agentúru Reuters uviedol, že to "nacionalistom nezabráni, aby vyjadrovali svoje názory všetkými dostupnými formami".
Dodal, že po vyhláseniach ministra vnútra Manuela Vallsa vládne nariadenie očakával.
"Je to len ďalšia rana, ktorú nám zasadil systém. My to prekonáme. Nepoddáme sa," zdôraznil.
Podľa jeho slov má hnutie desať dní na odvolanie pred tým, ako bude nariadenie vlády ratifikované.
Vodca Tretej cesty Serge Ayoub pred médiami vyhlásil, že už pred týždňom podal na príslušnej prefektúre žiadosť o zrušenie hnutia.
"Rozpustil som to - kvôli svojej cti, aby nás nedali rozpustiť iní. Toto pokrytectvo (vlády) musí skončiť," vyhlásil na margo toho, že vláda nemala najmenší dôvod vydávať za týchto okolností nariadenie o ukončení činnosti spomínaných dvoch združení.
Rovnakej procedúre čelí v departemente Rhône aj združenie Francúzska akcia, ktoré podľa úradov ohrozuje integritu Francúzskej republiky, keď propaguje ideológiu povzbudzujúcu k diskriminácii, nenávisti a násiliu k osobám inej rasy, či etnika.
Dôležité záznamy z kamier
K Méricovej smrti došlo v čase, keď Francúzsko zažívalo masové protesty odporcov a prívržencov manželstiev ľudí rovnakého pohlavia.
Francúzske médiá v utorok informovali, že podľa záznamov z bezpečnostných kamier Méric v osudnom okamihu ležal na jednom z aktivistov krajnej pravice a útočil. Skínovi sa však podarilo otočiť a zasadiť študentovi do tváre smrtiacu ranu.
Ľavicoví aktivisti však tieto informácie odmietli a naďalej tvrdia, že skíni bitku vyprovokovali a zaútočili prví.