BRATISLAVA. Medzi rokmi 2008 a 2012 vzrástol svetový obchod so zbraňami o 30 percent a v roku 2012 tak dosiahol viac ako 73 milárd dolárov. Podľa štúdie IHS Jane by sa mal do roku 2020 ešte zdvojnásobiť.
Dlhé roky najviac do obrany investovali práve USA, situácia sa ale mení. Paul Burton, manažér IHS Jane, ktorá štúdiu realizovala, pre agentúru Reuters potvrdil, že obchod sa presúva.
„Peniaze sa presúvajú na Východ a vo svetovom obchode so zbraňami rastie konkurencia. Je to najväčší rozmach v obchode, aký kedy svet videl,“ povedal.
Podľa štúdie by mali výdavky v oblasti Tichomorskej Ázie v nasledujúcich ôsmich rokoch vzrásť o 35 percent. USA naopak na obranu v rovnakom časovom rozmedzí minie o 28 percent menej ako predtým.
Ázijské krajiny sa však nesústreďujú len na rozširovanie arzenálu. Taktiež sa snažia vybudovať prosperujúci zbrojársky priemysel, ktorý by mohol konkurovať tomu západnému.
Jadrových zbraní je viac
Podľa správy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru počet jadrových zbraní v regióne taktiež vzrástol.
Aj keď oficiálne je za držiteľov jadrových zbraní uznaných len 5 krajín (USA, Rusko, Francúzsko, Veľká Británia, Čína), je známe, že ich vlastnia taktiež Izrael, India a Pakistan.
Podľa odhadov inštitútu tak India ako Pakistan aj Čína navýšili začiatkom tohto roku počet hlavíc o desať. Rusko a USA naopak ich počet znížilo.
Všetkých osem krajín dokopy vlastní 17 270 hlavíc, z ktorých je 4400 umiestených na základniach alebo raketách.
Obchod chcú kontrolovať
V apríli OSN schválila historicky prvú zmluvu o celosvetovom obchode so zbraňami a od tretieho júna je otvorená na podpis vo Valnom zhromaždení.
Podľa zmluvy by sa okrem iného mal viac kontrolovať obchod so zbraňami, a tak zaručiť, že zbrane nebudú použité na organizovaný zločin alebo terorizmus.
Zmluva však nadobudne platnosť iba ak bude ratifikovaná vo viac ako 50 krajinách. Jej úspech tiež závisí do toho, ktoré krajiny ju prijmú a ako ju budú realizovať.
Autor: Kristína Votrubová