Bývalý agent CIA z Moskvy nakoniec do Havany neodletel a zmizol. Američania sa hnevajú na Hongkong aj Rusov, že ho nezatkli.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, BRATISLAVA. O letenky na pondelkový let ruskej spoločnosti Aeroflot z Moskvy do Havany bol veľký záujem. Miesta, ktoré zostali, vykúpili novinári.
Tí, ktorí sa do lietadla nakoniec dostali, však ostali sklamaní. Edward Snowden sa na palube neukázal. Jeho miesto 17A ostalo prázdne až do príletu do kubánskej metropoly.
Miesto jeho súčasného pobytu je údajne záhadou aj pre ekvádorského ministra zahraničia.
Nemusí byť v Rusku Nie však pre ľudí z WikiLeaks, ktorí americkému whistleblowerovi na úteku pred americkými vyšetrovateľmi pomáhajú.
Dostali ho z Hongkongu, cez ekvádorskú vládu mu vybavili status utečenca, ktorý mu slúži namiesto zrušeného pasu, a teraz hľadajú bezpečné miesto, kde by Snowdenovi nehrozilo vydanie pred americký súd.
„Vieme, kde sa Edward Snowden nachádza. V tejto chvíli však nemôžeme prezradiť, v ktorej krajine sa nachádza,“ vyhlásil v pondelok na tlačovke šéf WikiLeaks Julian Assange. On sám sa už vyše roka pred vydaním skrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne.
„Edward Snowden nie je zradca ani špión. Je whistleblower, ktorý pre verejnosť odhalil dôležitú vec,“ povedal Assange.
Assange: we are aware of where Snowden is, he is safe and "his spirits are high". We cannot reveal what country he is in at this time.
— WikiLeaks (@wikileaks) June 24, 2013 V hre Ekvádor aj Island Na Ekvádor sa spolieha aj Snowden, Assange však pripustil, že o azyl môže požiadať aj iné krajiny. Hovorca WikiLeaks Kristinn Hrafnsson oň už v Snowdenovom mene požiadal na Islande.
O tom, že Snowden sa napokon skryje na malom ostrove, sa špekulovalo ešte pred jeho nečakaným nedeľným odletom z Hongkongu do Moskvy.
V hre je podľa všetkého ešte stále Ekvádor.
„Je nepravdepodobné, že ma čaká férový proces, alebo že so mnou pred procesom nebudú neľudsky zaobchádzať,“ vyhlásil Snowden v liste, ktorý v pondelok prečítal ekvádorský minister zahraničia Ricardo Patino Aroca.
Britský denník Guardian označil list za žiadosť o azyl. Snowden sa podľa Aroca obáva, že by mohol skončiť ako Bradley Manning, americký dôstojník, ktorý stojí za zverejnením tajných depeší.
Manninga držali Američania deväť mesiacov v ťažkých podmienkach, hrozí mu doživotie.
Nahnevaný Kerry Tvrdý postoj voči Číne a Rusku zaujal John Kerry, šéf americkej diplomacie.
„Bolo by veľmi nepríjemné, keby mali o pobyte Snowdena informácie a napriek tomu by sa rozhodli ignorovať zatykač vydaný americkou stranou,“ vyhlásil.
V takom prípade by podľa Kerryho muselo Rusko aj Čína očakávať „istý vplyv na vzájomné vzťahy“.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney dokonca vyhlásil, že tajné správy, ktoré má Snowden, sa už dostali do rúk zahraničných služieb. Bývalý agent CIA ich údajne stále nosí so sebou.
Čo by mal spraviť Snowden? Ak chce mať whistleblower pokojný život, nemal by kritizovať svoju novú vlasť.
BRATISLAVA. Američana Edwarda Snowdena (30) teraz zrejme zo všetkého najviac zaujíma, aby našiel bezpečné miesto, na ktorom by sa mohol skryť pred americkými súdmi.
Ak to zvládne, na istý čas sa o svoju budúcnosť určite nemusí báť. O jeho prípad sa zaujímajú médiá a jeho imidž mu pomôže zabezpečiť si podporu protizápadne naladených krajín.
Magazín Foregin Policy sa však zamyslel nad tým, aký osud ho čaká, keď záujem o kauzu opadne a on sám začne byť pre novú vlasť príťažou.
Nehaň svojho záchrancu Ak chce prežiť pokojný život, mal by sa podľa magazínu poučiť z osudov niekdajších prominentných politických azylantov.
Predovšetkým by mal vzbudiť dojem, že zverejnením tajných správ nespáchal zločin, ale že išlo o politický krok vo verejnom záujme. Nikdy by nemal verejne kritizovať krajinu, ktorá mu poskytne azyl.
Nájdi si mocných Naopak, podľa magazínu by mal hneď od začiatku pracovať na tom, aby si v novej krajine našiel čo najvplyvnejších priateľov, na ktorých by sa neskôr mohol spoľahnúť.
Nielen v prípade vyhostenia, ale aj v praktických veciach ako bývanie či ochrana pred zločinom.