Celkovo prišlo o život desať ľudí.
ISLAMABAD. Islamistickí militanti zabili na severe Pakistanu pod horou Nanga Parbat (8125 m.n.m) desiatich zahraničných horolezcov.
Medzi obeťami sú aj dvaja Slováci Anton Dobeš a Peter Šperka, ktorí boli súčasťou ukrajinsko-gruzínskej expedície.
K útoku došlo v Buner Nullah neďaleko základného tábora. Miestna polícia hovorí až o jedenástich mŕtvych, píše pakistanský The Express Tribune.
Podľa ministerstva vnútra sú medzi obeťami traja Ukrajinci, dvaja Číňania, jeden Američan čínskeho pôvodu, jeden Litovčan, jeden Nepálčan, dvaja Slováci a ich pakistanský sprievodca.
V súvislosti s útokom zadržali dvadsať podozrivých a pátranie podľa pakistanského ministerstva vnútra stále pokračuje.
Ministerstvo zatiaľ smrť nepotvrdilo
Peter Šperka (foto: petersperka.sk)
Anton Dobeš (foto: james.sk)
Pakistanské úrady podľa Aktualne.cz už identifikovali všetky obete a potvrdili, že medzi mŕtvymi horolezcami sú aj Dobeš a Šperka.
Ministerstvo zahraničných vecí podľa informácií SME od úradov obdržalo kópiu pasov oboch horolezcov.
V súčasnosti prebieha identifikácia tiel podľa fotografií na pasoch. Až potom úrady v Islamabáde vydajú úmrtné listy a slovenské úrady budú môcť oficiálne potvrdiť úmrtie.
Obaja Slováci boli skúsení horolezci. Peter Šperka pracoval ako profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry a mal za sebou množstvo výstupov. Skúsenosti s Himalájami mal aj Anton Dobeš.
Spoločne odcestovali 4. júna do ukrajinskej metropoly Kyjev, kde sa pripojili k osemčlennej expedícii.
Pod vedením ukrajinského horolezca Igora Sverguna odleteli 6. júna do pakistanského Islamabádu, odkiaľ sa presunuli k základnému táboru pod Nanga Parbat.
Pakistanské úrady pozastavili výstupy na Nanga Parbat.
Predseda Pakistanského klubu alpinizmu Manzúr Husajn pre agentúru AFP povedal, že miestne úrady na útok zareagovali evakuáciou zvyšných približne 40 horolezcov z Nanga Parbat a zrušením všetkých ďalších výstupov počas tohtoročnej letnej sezóny.
Militanti mali na sebe uniformyOzbrojenci prenikli do stanového tábora približne o 1:00 miestneho času. Mali na sebe uniformy polovojenskej jednotky.
Zabili sprievodcu, ktorý bol na stráži, a na šerpov mierili zbraňami, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na funkcionára z provincie Gilgit-Baltistan.
"Útočníci držali šerpov ako rukojemníkov a potom začali strieľať zahraničných turistov a utiekli," povedal Reuters funkcionár.
Podľa New York Times bolo ozbrojencov približne dvanásť.
Jedného z čínskych horolezcov sa podarilo zachrániť, povedal pakistanský minister vnútra Chaudhry Nisar Ali Khan.
Telá obetí previezli v nedeľu na vojenskú základňu neďaleko Islamabádu. Na mieste boli aj diplomati z Číny, Ukrajiny, Nepálu a Ruska.
Ide o prvý útok na zahraničných turistov v pakistanskej provincii Gilgit-Baltistan. Doteraz bola táto oblasť považovaná za skôr bezpečnú.
K zodpovednosti za útok sa prihlásilo militantné hnutie Džundulláh, ktoré má blízko k al-Kájde a Talibanu.
Džundulláh tvrdí, že zabíjanie sa dialo z nenávisti k cudzincom a bude pokračovať.
Podľa hovorcu Talibanu bol útok pomstou za zabitie druhého najvyššieho veliteľa pakistanskej frakcie Valího Rahmána: "Poslali sme svetu správu, že USA musia skončiť s útokmi."
Prevoz pozostatkov. FOTO: tribune.com.pk
Peter Šperka. FOTO: ARCHÍV KORZÁRA - MAREK VAŠCURA
Pakistan vidí pokus o zničenie cestovného ruchuDomáce médiá spochybnili pôsobenie bezpečnostných agentúr, ktoré neboli schopné včas zasiahnuť.
Všetky významné pakistanské denníky v komentároch označili zabitie desiatich cudzincov a ich pakistanského sprievodcu za pokus zhanobiť Pakistan a zničiť cestovný ruch v krajine, píše čínska agentúra Sinchua.
Pakistanská tlač vyzvala vládu, aby podnikla kroky proti militantom zodpovedným za útok, ktorý šokoval celú krajinu.
Médiá tiež spochybnili pôsobenie bezpečnostných agentúr, ktoré neboli schopné včas zasiahnuť proti militantom.
"Vláda musí tvrdo zúčtovať s rôznymi skupinami ozbrojencov, ktoré už zabili tisícky našich ľudí a neštítia sa ani útočiť na zahraničných turistov," napísali noviny Express Tribune.
"Je načase, aby sa celá krajina spojila v otázke terorizmu ešte skôr, než sa Pakistan dostane do väčšej izolácie od medzinárodného spoločenstva," napísal denník v článku s názvom "Barbarský útok na Nanga Parbat".
Denník Dawn odmietol vyhlásenie Talibanu, podľa ktorého na turistov zaútočili z pomsty za útoky amerických bezpilotných lietadiel v Pakistane.
V komentári nazvanom "Realita presiaknutá krvou: zabíjanie cudzincov" denník pakistanskej vláde odporučil, aby zakročila proti Talibanu v oblasti Severný Vaziristan - hlavnej základni na plánovanie útokov.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v nedeľu vyzval vládu v Islamabade, aby okamžite podnikla opatrenia proti páchateľov útoku, nad ktorým zároveň vyjadril zdesenie.