Skopje 3. októbra (TASR) - Bývalí povstalci z albánskej Národnej oslobodzovacej armády (UCK) vstúpili dnes do macedónskeho parlamentu, kde zasadli do poslaneckých kresiel, ktoré získali v septembrových parlamentných voľbách.
V zákonodarnom zbore, ktorý dnes absolvoval ustanovujúcu schôdzu, bývalí vzbúrenci zasadli spolu s macedónskymi nacionalistami, ktorí ich počas minuloročného konfliktu označovali za teroristov.
Zástupcovia Demokratickej únie pre integráciu (DUI), najúspešnejšej albánskej strany vedenej Alim Ahmetim, bývalým politickým lídrom medzičasom rozpustenej UCK, vymenili maskáče za obleky a namiesto ozbrojeného boja vsadili na boj politický.
Samotný Ahmeti (43) a dvaja jeho poprední spolupracovníci sa na obrade nezúčastnili kvôli obavám, že ich prítomnosť by mohla pobúriť macedónsku väčšinu.
V jednej sále zasadli minimálne štyria bývalí velitelia UCK, ktorých NATO minulý rok označilo za "partiu vražedných hrdlorezov" a ich bývalí nepriatelia - odstupujúci premiér Ljubčo Georgievski a minister vnútra Ljube Boškovski, najväčší "jastrab" končiaceho kabinetu. Všetci povstali, keď začali hrať národnú hymnu.
Západ voľby z 15. septembra, ktoré sa zaobišli bez etnických násilnosti, privítal ako veľkú podporu pre mierový proces a ako začiatok novej éry bývalej juhoslovanskej republiky.
V 120-člennom parlamente získala najviac kresiel -60 - opozičná koalícia vedená Sociálnodemokratickým zväzom Macedónska (SDSM). Koalícia okolo nacionalistickej strany doterajšieho premiéra Ljubča Georgievského - Vnútornej macedónskej revolučnej organizácie - Demokratickej strany macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE) - obsadila 33 kresiel.
Len v júni založená DUI získala 16 poslaneckých mandátov. Ďalšie tri albánske strany získali v parlamente spolu desať kresiel: Demokratická strana Albáncov (DPA) sedem, Strana demokratickej prosperity (PDP) dve a Národná demokratická strana (PND) jedno. Jeden mandát získala Socialistická strana Macedónska (SPM).
KARTA SA OBRÁTILA
Georgievski a Boškovski pred voľbami sľúbili, že nebudú odpočívať, kým Ahmeti a jeho muži neskončia za mrežami.
Teraz sú však v opozícii a očakáva sa, že Ahmetiho strana získa v budúcej vláde ministerské kreslo. Rozhovory o vytvorení kabinetu sa majú začať v piatok. Ahmetiho hovorca krátko po voľbách vyhlásil, že líder DUI členom vlády nebude.
Ahmeti je teraz zástancom zmierenia, veľká časť macedónskych Albáncov ho považuje za hrdinu boja za práva ich komunity, ktorá tvorí asi tretinu dvojmiliónovej populácie krajiny. Mnohí Macedónci však Ahmetiho označujú za teroristu, ktorý sa pokúsil uchmatnúť ich územie.
Septembrové voľby boli hlavnou súčasťou mierovej dohody z augusta 2001. Západom sprostredkovaná Ochridská dohoda ukončila šesťmesačný konflikt, ktorý si vyžiadal stovku obetí na oboch stranách a v Macedónsku takmer vyvolal občiansku vojnu.
UCK zložila zbrane a následne sa rozpustila výmenou za zvýšenie práv albánskej menšiny, vrátane práva na používanie albánčiny v parlamente a amnestie pre bývalých povstalcov.
Okrem pretrvávajúceho etnického napätia bude nová vláda čeliť veľkým problémom v iných oblastiach - hrubý domáci produkt v roku 2001 klesol o 4,6 percenta a nezamestnanosť sa vyšplhala na úroveň 40 percent.
1 ari dem