Káhira 3. októbra (TASR) - Irán vyvinul rakety dlhého doletu len pre prípad, že by na neho zaútočil Izrael. Krajina sa zároveň chystá vypustiť do kozmu vlastný satelit pre civilné a iné pozorovacie účely. Vyplýva to z vyjadrení šéfa iránskeho zbrojeného projektu Ahmada Wahída pre dnešné vydanie arabského denníka al-Haját, vychádzajúceho v Londýne.
Raketa Šiháb II, ktorú Irán testoval v máji, dokázala schopnosť tejto islamskej republiky vyrobiť balistické strely s doletom až 1300 km a s vysokou mierou presnosti. Wahíd k novému prototypu zbrane povedal, že iránski experti sa nebudú snažiť zväčšiť dosah rakety, nakoľko jej hlavný cieľom je zasiahnuť Izrael v prípade že by židovský štát zaútočil na Irán.
Raketa je odpoveďou na izraelský zbrojný program Jericho II, na vývoj ktorého údajne významnou mierou technicky prispeli aj USA. Iránsky expert zdôraznil, že jeho krajina vyvíja iba konvenčné hlavice pre rakety a dôrazne poprel produkciu jadrových hlavíc.
Islamská republika podľa Wahída nedávno vyvinula moderný malý a ľahký satelit, ktorý sa čoskoro bude testovať, pričom raketa Šiháb ho má vyniesť do kozmu.
Americký prezident George W. Bush tento rok označil Irán za súčasť "osi zla", v ktorej sa ocitli okrem iných štátov aj Irak či komunistická Severná Kórea. Tieto krajiny podľa Washingtonu vyvíjajú zbrane hromadného ničenia a údajne financujú medzinárodný terorizmus. Irán akékoľvek obvinenia tohto typu kategoricky odmieta.
USA prerušili diplomatické styky s Iránom v roku 1979, keď radikálna študentská revolúcia obsadila americké veľvyslanectvo v Teheráne.
1 alz ed