Maďarský politik a ekonóm, ktorého preslávilo strihanie drôtov na hranici s Rakúskom, nebol schopný priznať si chyby. Aj pre vlastnú minulosť.
V roku 1956 bojoval na strane sovietskych okupantov proti revolúcii, po úspešnej kariére straníckeho aparátčika už vo februári 1989 presadzoval v ústrednom výbore vládnucich komunistov zavedenie straníckeho pluralizmu a v septembri rovnakého roku oznámil, že Maďarsko pustí na Západ východonemeckých utečencov.
Bol jediným maďarským premiérom po roku 1990, ktorý svojmu nástupcovi odovzdával krajinu v lepšom stave, než ju sám prevzal. Do konca života však obhajoval potlačenie revolúcie v roku 1956 a následný režim Jánosa Kádára.
V stredu zosnulý Gyula Horn (5. 7. 1932 - 19. 6. 2013) bol stelesnením rozporov maďarskej histórie druhej polovice 20. storočia. V jeho živote si môže každý nájsť dosť dôvodov, prečo ho má nenávidieť i uznávať.
Nemci ho obdivovali
Do komunistickej strany ho priviedol pôvod z chudobnej robotníckej rodiny a zavraždenie otca gestapom. V roku 1956 si stranu vybral aj podľa toho, že jeho starší brať zomrel za nevyjasnených okolností pravdepodobne rukou povstalcov. Študoval v Sovietskom zväze, pracoval na ministerstve financií a zahraničia, v straníckom aparáte, ako vedúci predstaviteľ reformného krídla to dotiahol na ministra zahraničia poslednej komunistickej vlády.
Najmä Nemci ho uctievajú pre jeho úlohu pri páde východonemeckého režimu a zjednotení Nemecka. Tá však bola v skutočnosti menej významná, než napovedá jeho starostlivo budovaný imidž. O kľúčovom otvorení hraníc pre východných Nemcov napríklad nerozhodol on, ale vtedajší premiér Miklós Németh.
Orbánovi odovzdal krajinu po reformách
Po roku 1989 prevzal vedenie postkomunistickej socialistickej strany a v roku 1994 ju priviedol k drvivému volebnému víťazstvu. Nezneužíval to, že ním vedená koalícia mala v parlamente ústavnú väčšinu. Skôr z uznanej nutnosti než z presvedčenia presadil reformy (Bokrosove balíčky, zavedenie súkromného penzijného poistenia) a svojmu nástupcovi Viktorovi Orbánovi odovzdal krajinu na ekonomickom vzostupe. Orbánova prvá vláda žila najmä z reforiem Hornovho obdobia.
Bol vždy veľmi prefíkaným a tvrdohlavým politikom, neschopným priznať si chyby. Vrátane vlastnej minulosti. Aj v posledných rokoch vyvolal škandály chválou kádárovskej diktatúry, ktorá vraj bola predchodcom dnešnej demokracie a či tvrdením, že bol prechod k demokracii zásluhou len reformných komunistov.