HONGKONG, BRATISLAVA. Dvaja najznámejší whistlebloweri posledných rokov sa spájajú.
No nie v tom, aby zverejnili nejakú cennú utajovanú informáciu, ale aby sa mohli obaja skrývať pred americkým stíhaním.
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange, ktorý sa už rok skrýva pred vydaním do Švédska na ekvádorskej ambasáde v Londýne, potvrdil, že sa s ním spojili zástupcovia Edwarda Snowdena.
Ten koncom mája ukázal, ako americká vláda sleduje internetovú komunikáciu svojich občanov. Assange má Snowdenovi pomôcť tým, aby sa dostal na Island.
Pripravené na odlet
Island
Kampaň za slobodu na internete
Kampaň za slobodu na internete sa rozbehla po kolapse islandskej ekonomiky v roku 2007. Ak by mali ľudia viac informácií, nebolo by to také tvrdé, vravia aktivisti.
Výsledkom bola Moderná mediálna iniciatíva. Na jej základe vzniklo aj medzinárodné hnutie.
Ľudia okolo Assangea už začali konať.
Islandský podnikateľ Ólafur Sigurvinsson, ktorý spravuje finančné dary pre WikiLeaks, vyhlásil, že na Snowdena už čaká lietadlo.
„Z našej strany je všetko pripravené na to, aby hneď odletel, čakáme už len na vyjadrenie islandskej vlády,“ povedal pre Channel 2.
Na Snowdena čaká súkromné lietadlo čínskej spoločnosti, náklady na let vo výške asi 180-tisíc dolárov zaplatila Olafurova firma Datacell.
Snowden sa už v minulosti vyjadril, že by chcel odísť práve na Island. Tento ostrovný štát má totiž povesť ochrancu slobody na internete, ktorú si vytvoril Modernou mediálnou iniciatívou z roku 2010.
„Nemôžeme ochrániť whistleblowera pred stíhaním, no môžeme mu aspoň zaručiť to, že jeho blog bude za každých okolností funkčný,“ vysvetlila pre SME v roku 2011 podstatu návrh jedna z jej navrhovateliek Birgitta Jonsdóttir.
Tá ako poslankyňa navrhla zmeny niekoľkých zákonov, aby zaručili slobodu na internete.
Assange Island pozná
Na Islande začiatkom roka 2010 niekoľko mesiacov pôsobil aj Assange, ktorý tu pripravoval prvé veľké zverejnenie z dokumentov od amerického vojaka Bradyleho Manninga.
Na videu, na ktorom americký vrtuľník v Iraku zabíja civilistov, s ním spolupracovala aj Birgitta, on jej zas pomáhal s iniciatívou.
Odvtedy sa však na Islande zmenila vláda, moc prebrali stredopraví politici, ktorým by podľa odborníkov mohlo viac prekážať, ak by si pokazili vzťahy s Američanmi. Vláda už zástancov slobody na internete pobúrila aj návrhom, aby sa regulovali pornostránky.
Nech radšej ostane
Aj ministerka vnútra Hanna Kristjansdóttir cez štátny rozhlas Snowdenovi odkázala, že vláda sa necíti viazaná vyhlásením parlamentu z roku 2010, v ktorom sľúbil, že bude ochraňovať novinárov a whistleblowerov z celého sveta.
„Toto vyhlásenie nie je súčasťou zákonov, ktoré sa viažu k azylovému konaniu,“ vyhlásila.
Aj Ólafur priznáva, že Snowden zrejme nepoletí na Island, kým nebude mať istotu, že na ostrove dostane azyl.
„Bolo by hlúpe, keby doletel len preto, aby ho hneď vydali do Spojených štátov. V tom prípade mu je lepšie tam, kde je,“ vyhlásil podľa Daily Telegraph.