1.Populárna politička
Plus: v máji bola Miroslava Němcová podľa prieskumu agentúry STEM štvrtá naojobľúbenejšia politička so ziskom 43 percent hlasov. Prvý Jiří Pospíšil (ODS) mal 49 percent.
Mínus: populárna politička môže byť problém pre ostatné strany. Opozícia ani koaličná pravicová TOP 09 nebudú mať záujem, aby sa pred voľbami objavil politik, ktorý by slabej ODS pomohol získať viac percent na ich úkor. Ani prezident Miloš Zeman nechcel silnú osobnosť, po ďalších voľbách by rád videl v parlamente svoju stranu zemanovcov (SPOZ).
2.Pozícia v strane
Plus: členkou ODS je od roku 1992, dva roky bola podpredsedníčkou strany, minulý rok ju na poste nahradil Martin Kuba. V ODS mala dobré vzťahy s Václavom Klausom i s Petrom Nečasom. Na pozíciu kandidátky na premiéra získala jednomyseľnú podporu strany.
Mínus: v strane nemá silnú pozíciu, minulý rok prišla o post podpredsedníčky strany, prvý raz nebude premiérom, ktorý je zároveň aj predsedom ODS. Tým bude Martin Kuba, ktorý sa sám chcel stať nástupcom Petra Nečasa.
3.Skúsená politička
Plus: v politike je 15 rokov, do parlamentu ju ako poslankyňu prvý raz zvolili v roku 1998, bola podpredsedníčkou snemovne, po voľbách v roku 2010 sa stala jej šéfkou, neprijala kandidatúru strany do prvých prezidentských volieb. Vie reprezentovať, ovláda tri jazyky, vyjadrovala sa k zásadným problémom, nie je spojená so žiadnym korupčným škandálom.
Mínus: nemá skúsenosti s vládnou funkciou, nerozumie ekonomike, Miloša Zemana kritizovala aj počas kampane, aj po nástupe do funkcie, čo by mohlo skomplikovať jej vymenovanie.
4.Politické trafiky
Plus: Němcová už vo februári kritizovala premiéra Petra Nečasa za trafiky pre rebelov z ODS. Dokonca sa za to ospravedlnila voličom a k lukratívnym postom pre Ivana Fuksu a Marka Šnajdra povedala, že to prekročilo hranicu.
Mínus: v ODS, ktorá je najviac spájaná s kmotrami a korupciou, je 21 rokov, a preto o mnohých škandáloch a prepojeniach musela vedieť.
5.Prvá premiérka
Plus: Němcová by sa stala prvou premiérkou v histórii Československa a samostatnej Českej republiky.
Mínus: preberie nepopulárnu vládu, ktorá nemá istú väčšinu v parlamente a bude ju viesť len dočasne, do ďalších volieb, musí byť lídrom medzi mužmi v strane i vo vláde.
ODS si kandidátku na premiérku vybralo s podobnou motiváciou ako kedysi SDKÚ Ivetu Radičovú, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Zachrániť ich majú obľúbenci
Němcovú môže na čele parlamentu nahradiť Pospíšil. Sú to dvaja najpopulárnejší politici nepopulárnej strany.
PRAHA, BRATISLAVA. On ako minister spravodlivosti presadzoval zmeny a osobnosti v justícii, aby bojovali s korupciou, kým ho premiér Peter Nečas vlani neodvolal, pretože nebol dobrým manažérom v kríze.
Ona kritizovala premiéra, korupciu aj trafiky pre rebelov a v ODS ju na poste podpredsedu strany nahradil Martin Kuba, ktorý má prepojenie na kmotrov.
Nechcení lídri
Jiří Pospíšil i Miroslava Němcová patria k najpopulárnejším politikom v Česku, ale vo vlastnej strane také sympatie nemajú. Teraz majú ODS zachrániť pred volebným debaklom.
Šéfka Poslaneckej snemovne Němcová ako premiérka, podpredseda snemovne Pospíšil ako jej nástupca na čele parlamentu.
O Pospíšilovi sa hovorilo aj ako o kandidátovi na premiéra, tomu sa bránil. Predsedu parlamentu by vážne zvažoval.
Čakanie na Zemana
Zastaviť ich môže prezident Miloš Zeman, ktorý ešte nomináciu Němcovej nekomentoval.
Už skôr naznačil, že kandidáta na premiéra nebude schvaľovať automaticky. Všetko chce so stranami prebrať cez víkend a rozhodnutie oznámiť v utorok.