Brusel 3. októbra (TASR) - USA sú presvedčené, že noví členovia NATO pôjdu cestou krajín prijatých v roku 1999 a tiež budú pre alianciu prínosom, povedal dnes námestník americkej poradkyne pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley.
Na bruselskej konferencii o budúcnosti NATO Hadley zároveň zopakoval, že aliancia ešte neurobila konečné rozhodnutie, ktoré uchádzačské krajiny v novembri na jej pražskom summite dostanú pozvánku na vstup.
Podľa Hadleyho rozšírenie alianciu posilní. Ako príklad uviedol prínos českých protichemických jednotiek alebo poľských špeciálnych jednotiek po ich vstupe.
Teroristické útoky na USA z 11. septembra minulého roku ukázali, že svet, vrátane Európy, je zraniteľný a čelí novým hrozbám. Hadley preto vyzval NATO, aby čo najrýchlejšie zmodernizovalo svoj vojenský potenciál. "Nesmie to trvať päť či desať rokov," zdôraznil. Experti už dlhšie poukazujú na veľký rozdiel medzi vybavenosťou modernej americkej armády a zastaraných síl aliancie.
Ako ďalší účastníci konferencie Hadley pripomenul, že NATO potrebuje špecializovať svoje vojenské kapacity. Na rozdiel od veľkých štátov menší členovia síce nemôžu poskytnúť rozsiahlu pomoc, ale mohli by dať do služieb aliancie svoje najefektívnejšie vojenské zložky. "Nie každý štát môže urobiť všetko, každý však môže urobiť niečo," povedal Hadley.
Americký predstaviteľ zdôraznil, že existujúce názorové rozdiely medzi USA a európskymi spojencami sú len "druhotné" - obchodné spory či kultúrne odlišnosti, zatiaľ čo v principiálnych bodoch, vrátane boja proti terorizmu, majú obe strany rovnaké záujmy.
USA sú podľa neho za spoluprácu aliancie s EÚ, Organizáciou pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OBSE) a tiež za rozvíjanie novovzniknutého spojenectva s Ruskom.
V súvislosti s Irakom Hadley uviedol, že iracký režim, ktorý USA obviňujú z výroby zbraní hromadného ničenia, je hrozbou pre všetky krajiny a je teda výzvou na jednotný postoj aliancie na pražskom summite.
(spravodajca TASR Michal Svetský) dem