VATIKÁN, BRATISLAVA. Že čosi bude inak, naznačilo už jeho prvé vystúpenie na verejnosti. Keď sa Jorge Mario Bergoglio objavil na balkóne Baziliky svätého Petra, na ramenách nemal žiadne výstredné symboly stavu.
Ukázal skromný biely úbor a nesmelé vystúpenie na verejnosti. A neformálny pozdrav.
Nový pápež František už od prvých chvíľ priniesol do Vatikánu zmenu. A aj keď po sto dňoch v úrade veľká reforma rímskej kúrie neprebehla, odborníci na Vatikán hovoria o výrazných zmenách.
Traduje sa, že krátko po zvolení 13. marca pri obliekaní pápežského odevu z Františkových úst zaznelo, že predstavenie sa skončilo. To vtedy, keď odmietal honosné symboly predchodcov.
Nový pápež totiž nie je iba prvým z Latinskej Ameriky, prvý jezuita a po viac než tisícke rokov Neeurópan.
Ale aj po mnohých storočiach rímsky biskup, ktorého predchodca žije. Pritom práve označenie biskup rímsky je to, ktorému František dáva prednosť, nie pápež.
Menej luxusu
Luxusný apartmán v rímskom Apoštolskom paláci vymenil za skromnejšie bývanie v Dome svätej Marty. Do telefónu sa vraj stále predstavuje „ahoj, tu Jorge“.
A jednu z prvých vecí, ktorú po rýchlom zvolení za Petrovho nástupcu urobil, bolo, že sám odhlásil svoje predplatné novín v Buenos Aires.
„Je spontánny a taký je aj jeho prejav. Pred písaným slovom uprednostňuje prejavy z hlavy,“ opisuje nového pápeža odborník na Vatikán Imrich Gazda.
„Pred pobytom vnútri Vatikánu uprednostňuje živý kontakt s ľuďmi. A nechce byť odtrhnutý od reality.“
Už týždeň po jeho zvolení to pápežova vatikánska ochranka komentovala pre taliansky denník La Stampa slovami, že ak sa všetko nevráti do normálu, zbláznia sa.
Zásadné zmeny?
„Pod týmto pápežom je jednoduchosť novou módou,“ povedal pre National Catholic Reporter jeden z kardinálov, ktorý rýchlo vymenil honosné oblečenie za tmavú róbu klerika.
Vyhýba sa politike a odmieta sa miešať do talianskych záležitostí, čo dosiaľ bolo pre rímsku kúriu zvykom.
Odborníci na Vatikán však hovoria, že veľké zmeny by mali prísť na jeseň. František zatiaľ nevymenil jednotlivé mocné postavy kúrie. No vytvoril výbor ôsmich kardinálov, ktorí mu majú pomôcť zreformovať riadenie cirkvi.
„Zriadenie tejto komisie napovedá, že nechce robiť len čiastkové zmeny,“ zdôrazňuje Gazda. „Chystá niečo zásadné.“