Od roku 2008 totiž krajina uplatňuje v boji nový strategický plán a ten prináša prekvapivé výsledky.
BRASILIA, BRATISLAVA. Brazília bude v najbližších rokoch dejiskom hneď niekoľkých dôležitých podujatí.
Budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale či Olympijské hry v roku 2016 pritiahnu desaťtisíce turistov a milióny divákov.
Jedným z najdôležitejších problémov je práve otázka bezpečnosti, keďže Rio de Janeiro sa pravidelne zaraďuje medzi najnebezpečnejšie mestá sveta.
V roku 2008 vypracovala nová brazílska vláda v rámci prípravy na podujatia takzvaný plán pacifikácie. Obsahuje niekoľko bodov, ktoré ho odlišujú od predošlých pokusov o zníženie kriminality.
Uzmierovacia polícia
Prvou odlišnosťou je, že už sa nepovažuje za hlavný cieľ boj proti nelegálnemu obchodu s drogami.
José Mariano Beltrame, minister verejnej bezpečnosti viackrát povedal, že kriminalita sa vyrieši iba ak štát znovu nadobudne moc nad štvrťami, ktoré boli dlho obsadené gangmi.
Taktiež sa zmenila motivácia policajných jednotiek. Ako píše britský Guardian, mnoho rokov boli policajti odmeňovaní za zabíjanie, ktoré len podporovalo pouličné boje. Teraz však dostávajú bonusy ak dosiahnu vytýčené méty na zníženie kriminality.
Najdôležitejšiu úlohu majú ale zmierovacie jednotky UPP (Unidade de Polícia Pacificadora - Jednotky uzmierovacej polície). Tie prichádzajú po nárazovom zásahu špeciálnych jednotiek, ktorý často sprevádzajú krvavé prestrelky.
Tieto jednotky sú v štvrtiach prítomné dlhodobo a vo veľmi vysokom počte, aby naozaj zabezpečili, že trafikanti sa nevrátia. Postupom času sa obsadená zóna pripája na verejné služby ako odvoz smetí či legálny prívod elektrickej energie.
Podľa štúdii zverejnených Svetovou bankou sa počet násilných úmrtí v oblastiach, ktoré boli zapojené do programu UPP znížil medzi rokmi 2006 a 2011 až o 78 percent.
Počet iných nenásilných trestných činov síce vzrástol, no ako štúdia ďalej uvádza to by sa stalo v každom prípade.
Sen o dláždených uliciach
Podľa starostu Ria sa kvalita mnohých domov v slumoch zvýšila a po materiálnej stránke sa situácia obyvateľov značne zlepšila.
„Podľa mňa budú za dvadsať alebo tridsať rokov ľudia, ktorí teraz žijú v slumoch, bývať v mestských častiach s dláždenými ulicami tak ako v Európe,“ vyjadril sa podľa denníka Guardian starosta.
Nová stratégia však bola aj terčom kritík. Existuje viacero záznamov o brutálnosti prvotných zásahov, obeťami prehľadávaní sú často bežní obyvatelia.
Operácia sa sústreďuje len do južných oblastí mesta, ktoré budú navštevované turistami. Mnohí sa obávajú, že po skončení Olympijských hier úsilie opadne a všetko sa vráti do starých koľají.
Autor: Kristína Votrubová