KÁBUL. Americkí predstavitelia sa začnú o niekoľko dní oficiálne stretávať so zástupcami afganského hnutia Taliban v jeho novej politickej kancelárii v Katare.
Informovala o tom agentúra Associated Press.
Odvolávala sa na vysokých predstaviteľov americkej vlády, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity.
Krok k ukončeniu vojny?
Otvorenie politického zastúpenia Talibanu v Dauhemá prispieť k tomu, aby sa Taliban plne zriekol al-Káidy. Otvorenie zastúpenia potvrdil aj Katar.
Americké zdroje povedali, že zástupcovia USA a Talibanu sa budú stretávať v Dauhe bilaterálne a následne sa očakáva, že na tieto rozhovory nadviaže Najvyššia mierová rada afganského prezidenta Hámida Karzaja.
Taliban už mal niekoľko tajných rokovaní s afganskou vládou a je ochotný zvážiť mierové rokovania, čo by mohol byť významný krok k ukončeniu dlhej afganskej vojny, uviedol vysokopostavený afganský predstaviteľ citovaný agentúrou Reuters.
Taliban doteraz tvrdil, že nepristúpi na mierové rokovania s Karzajovou vládou, ktorú považuje za poskoka USA a ďalších západných krajín.
Hnutie Taliban, založené na kombinácii radikálneho islamu a paštúnskeho nacionalizmu, vládlo na väčšine územia Afganistanu v rokoch 1996-2001.
Významnú finančnú i vojenskú podporu dostávalo od medzinárodnej teroristickej organizácie al-Káida, ktorej vodca Usáma bin Ládin dokonca istý čas sídlil priamo v Afganistane.
Taliban tajne rokoval v Nórsku
Nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide prezradil, že Taliban viedol v uplynulých mesiacoch tajné rokovania v Nórsku, čo prispelo k dohode o otvorení zastúpenia v Katare.
"Zohrali sme v tomto procese kľúčovú úlohu," povedal vo vysielaní nórskeho rozhlasu a televízie NRK. "Bol to prísne dôverný proces, avšak teraz ho už môžeme odhaliť."
Minister nechcel povedať, koľko kôl rokovaní sa v Nórsku uskutočnilo ani s kým tam Taliban rokoval.
Nórsko je členom NATO a afganský prezident Hámid Karzaj navštívil krajinu vo februári, jeho návšteva bola v tom čase považovaná za čisto protokolárnu.
Nórsko je blízkym spojencom USA a aj v minulosti s úspechom viedlo mierové rokovania, najnovšie vlani priviedlo k rokovaciemu stolu kolumbijskú vládu a povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), čo vyústilo do prelomu v konflikte trvajúcom niekoľko desaťročí.
V minulosti hostilo Nórsko tajné rokovania Izraela s Palestínčanmi, ktoré viedli k uzavretiu dočasných mierových dohôd v roku 1993.
Sprostredkovalo tiež uzavretie dohody, ktorá v roku 1996 ukončila 36-ročnú občiansku vojnu v stredoamerickej Guatemale.