Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BRASILIA, BRATISLAVA. Začalo sa to na prvý pohľad banalitou. Cestovné v brazílskom Sao Paule stúplo z troch realov (asi jedno eur) na 3,2. Je to menej ako inflácia od posledného zvyšovania ceny.
V posledných dňoch však ulicami brazílskych miest pochodovalo až 200-tisíc ľudí. Už nejde len o cestovné.
Výkrik ulice
Na prvé malé protesty proti zdraženiu totiž polícia zareagovala gumenými projektilmi a slzným plynom. To dostalo do ulíc ešte viac ľudí. V Riu de Janeiro ich bolo stotisíc.
„Toto je výkrik bežných ľudí, že sú nespokojní,“ povedala AP jedna z demonštrantiek.
Brazílii sa ekonomicky darí, patrí medzi silnejúce štáty známe pod skratkou BRIC.
Súčasťou zlepšovania imidžu je plánovaná olympiáda v Riu v roku 2016 a futbalový svetový šampionát už o rok. „Testovací“ Pohár konfederácií sa začal len uplynulý víkend.
Najväčšie protesty za posledných dvadsať rokov sú na rozdiel od protestov Turecku skôr pokojné. Priebeh turnaja nenarušili.
V uliciach sa stretávajú ľudia s rôznymi požiadavkami, väčšinou vláde vyčítajú, že dáva obrovské peniaze na zorganizovanie športových podujatí, no zanedbáva školstvo či zdravotníctvo.
„My sme bohatá krajina s obrovským potenciálom, ale peniaze nejdú tým, ktorí ich potrebujú najviac,“ cituje AP ďalšieho demonštranta.
Biznis pre developerov
Pre výstavbu športovísk a infraštruktúry zas mnohí prichádzajú o domovy. Napríklad chudobnú štvrť Villa Autódromo pri olympijskej dedine v Riu chcú vyprázdniť úplne.
„Olympiáda trvá len 27 dní, tu ide o zámery developerov,“ povedal pre Guardian zástupca miestnej komunity.
Mesto tam vraj chce po hrách postaviť luxusné domy. A súčasným obyvateľom ponúka oveľa menšie domy na opačnej strane mesta.