BRATISLAVA. Už vyše týždňa trvajú v Brazílii protesty, ktoré spustilo nepatrné zvýšenie poplatkov za verejnú dopravu.
Demonštrácie neutíchajú a šíria sa aj do iných miest. Krajina má síce rastúcu ekonomiku, v posledných rokoch v nej ubudlo chudobných a pribudlo milionárov, no súčasné protesty poukazujú aj na krehkosť a chyby systému.
Brazília, o ktorej si mnohí myslia, že čoskoro bude ďalšou svetovou veľmocou, má tak možno pred sebou svoju "brazílsku jar".
Rozbuškou bolo zdvihnutie cien za verejnú dopravu o 20 brazílskych centov, čo je asi 7 eurocentov.
Ak niekto využíva verejnú dopravu šesť dní v týždni, môže sa mesačne cena vyšplhať až na 200 reálov, pričom minimálna mzda je 678 reálov (v prepočte 238 eur).
Iva Oliveira má 49 rokov a patrila medzi najstarších účastníkov manifestácie. Priznala, že aj keď ona sama verejnú dopravu veľmi nevyužíva, zvýšenie cien sa jej zdá nespravodlivé a chce pomôcť, aby sa Brazílčania organizovali.
"Chýba nám kultúra protestu: Brazílčan nemá informácie ani vzdelanie a nepozná svoje práva. Nebola som na takejto demonštrácii od manifestácií proti prezidentovi v roku 1992," povedala pre real-agenda.com.
Minuli dvojnásobok Nepokoje vyvrcholili cez víkend počas futbalového zápasu Konfederačného pohára medzi Mexikom a Talianskom, ktorý sa odohral na zrekonštruovanom štadióne Maracana.
Tritisíc zväčša mladých ľudí sa v nedeľu stretlo na protivládnom proteste v Riu de Janeiro. Manifestácia vyvrcholila zrážkou medzi protestujúcimi a políciou, ktorá použila slzotvorný plyn, gumené náboje, no v zálohe mali aj helikoptéry a psy.
Demonštranti žiadali od vlády, aby investovala do školstva či zdravotníctva rovnaké množstvo peňazí ako na organizáciu pohára alebo na pripravované futbalové majstrovstvá sveta.
Podľa brazílskej tlače totiž predstavitelia štátu minuli na výstavbu štadiónov dvojnásobok plánovaného rozpočtu, a taktiež sa objavili podozrenia z korupcie.
Policajná agresia Jedným z hesiel protestujúcich je „Nechceme násilie“, mnohí sa dokonca pokúšali dať policajtom kvety. Políciu obviňujú z neprimeraných zásahov a použitia slzotvorného plynu či gumených nábojov.
Na internete sa objavilo mnoho fotiek a videí, ktoré dokumentujú zranených ľudí či policajnú agresiu.
Polícia sa bráni, že zásah bol len reakciou na násilie, ktoré začali samotní demonštranti. Reportér z CNN, ktorý bol svedkom jedného z protestov, povedal, že videl ako demonštranti podpálili autobus, rozbíjali výklady bánk, či sprejovali verejné budovy.
Podľa španielskeho denníka El País sa na tento týždeň pripravujú ďalšie protestné akcie vo viac ako dvadsiatich brazílskych mestách. Taktiež sa plánujú manifestácie na podporu Brazílčanov vo svetových metropolách ako Paríž, Lisabon či New York.
Autor: Kristína Votrubová