Agentúrnu správu sme o 20:12 nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Vláda Petra Nečasa po troch rokoch končí.
Premiér v pondelok podal demisiu prezidentovi Milošovi Zemanovi. Piaty deň od vypuknutia najväčšej policajnej operácie v histórii Česka, ktorá sa týkala aj zamestnancov úradu vlády.
Nečas ostane na premiérskej stoličke minimálne niekoľko dní. Zeman ho požiadal, aby vládu viedol do vymenovania nového premiéra.
„Chcem, aby vláda vykonávala bežnú činnosť, nie strategické rozhodnutia,“ povedal po prijatí demisie. Od piatka bude prezident rokovať s lídrami parlamentných strán, predčasné voľby tak zatiaľ nehrozia.
Od prezidenta, ktorý počas kampane sľuboval aktívny prístup aj to, že bude chodievať na zasadnutia vlády a otvorene si želal koniec Nečasovho kabinetu, mnohí očakávali ráznejší postup.
Nečasova otočka
Fakty
Posledný vývoj
Petr Nečas sa vzdal vedenia vlády aj ODS. Ostane premiérom v demisii.
Prezident Zeman bude od piatka rokovať s lídrami parlamentných strán.
Minister obrany Vlastimil Picek odvolal obvineného šéfa Vojenského spravodajstva Milana Kovandu.
Po pondelkovej demisii Petra Nečasa práve on rozhodne, kto vytvorí novú vládu. Najskôr si chce podľa Nečasa počkať na to, či sa v parlamente nájde 101 hlasov na zostavenie pravicovej vlády s novým premiérom.
Sám Zeman skôr mlčí. Po štvrtkovom vypuknutí kauzy, pri ktorej polícia obvinila ôsmich ľudí, medzi nimi aj Nečasovu pravú ruku Janu Nagyovú, sa vyjadroval len veľmi stručne, aj keď opozícia okamžite požadovala Nečasov odchod.
Nečas nakoniec tlaku, najmä vo vlastnej strane, podľahol v nedeľu v noci. Po počiatočnom protiútoku proti polícii nakoniec kapituloval. Povedal, že nechce, aby jeho osobné záležitosti poškodzovali krajinu a vládu.
Zeman svojím opatrným postojom sklamal sociálnych demokratov, ktorí už začali zbierať 120 poslaneckých hlasov potrebných na rozpustenie dolnej snemovne.
Koaličné strany však odkázali, že chcú vytvoriť vládu s novým premiérom.
ODS by mala navrhnúť meno, ktoré by prešlo aj v TOP 09 či strane LIDEM. Najviac sa hovorí o novom šéfovi ODS Martinovi Kubovi, ktorý prevzal vedenie strany po Nečasovi. Nemusí však získať podporu v koaličných stranách.
„Nezoberieme automaticky hocijaké meno,“ povedal minister financií Miroslav Kalousek z TOP 09. Ani ďalšia vláda zostavená zo strán súčasnej koalície pritom nemá istú podporu v Poslaneckej snemovni.
Nečasov kabinet sa opieral len o stovku poslancov, na vyslovenie dôvery bude potrebovať minimálne jeden hlas navyše.
V súvislosti s koncom českého premiéra Nečasa sa vynára spomienka na druhú vládu Mikuláša Dzurindu, ktorá prežila len vďaka prebehlíkom, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Klausová premiérkou?
Nezaradení poslanci, najmä bývalí členovia Vecí verejných, sa zatiaľ jasne nevyjadrili.
„V tejto chvíli nevylučujem podporu žiadneho variantu,“ cituje portál Ihned.cz nezaradeného Jaroslava Škárku.
„Prípadne i predčasné voľby sú možnosťou.“
Ak by koalícia nevedela zostaviť vládu, Zeman by mohol vymenovať aj úradnícky kabinet zložený z odborníkov. V tomto prípade by mal najväčší vplyv na politické dianie.
Stávková kancelária Tipsport už dokonca vypísala kurzy, kto sa na čelo vlády postaví. Po Kubovi (3:1) má najnižší kurz 5:1 bývalá prvá dáma Lívia Klausová, aj keď jej vymenovanie by bolo veľkým prekvapením.
Kriminalizujete politiku, tvrdí Klaus
Podľa exprezidenta musia politici zobrať politiku policajtom.
PRAHA, BRATISLAVA. Novým premiérom sa nemôže stať niekto z okolia Petra Nečasa, vyhlásil včera český exprezident Václav Klaus, zakladateľ ODS.
Kto má však novú vládu viesť, svojmu nástupcovi Milošovi Zemanovi nechce radiť.
Klausovi sa nepáči, ako do politiky vstupujú „muži v kuklách“, teda protimafiánske jednotky, ktoré vo štvrtok zasahovali.