BRATISLAVA. Okresný súd v Ostrave poslal dnes za mreže aj ďalšieho exposlanca vládnej Občianskej demokratickej strany (ODS) Mareka Šnajdra
Šnajdr bol v čase štvrtkovej policajnej razie proti politikom a špičkám štátnej správy v zahraničí a v piatok sa po návrate do vlasti sám prihlásil na polícii. Tá ho vypočula, zadržala a následne obvinila.
Kovandu budú stíhať na slobode
Dnešné rozhodnutie ostravského súdu znamená, že siedmi z celkovo ôsmich obvinených osôb skončili vo väzbe.
Väzbu uvalil súd na Janu Nagyovú, zrejme už niekdajšiu šéfku premiérovho kabinetu, bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Ondreja Páleníka, súčasného príslušníka Vojenského spravodajstva Jana Pohůnka, ako aj na niekdajších poslancov ODS Ivana Fuksu a Petra Tluchořa, či bývalého námestníka ministra pôdohospodárstva Romana Bočeka.
Ako jediný neputoval do väzby súčasný šéf Vojenského spravodajstva Milan Kovanda. K obvineniam sa priznal a bude stíhaný na slobode.
Vypočujú orgány ČEPRO
Šnajdrov advokát po vynesení verdiktu informoval, že sudca konkrétne hovoril o ovplyvňovaní niektorých osôb z orgánov spoločnosti ČEPRO, ktoré musia byť najskôr vypočuté, a ďalej ministra financií Miroslava Kalouska.
Práve pod rezort tohto člena českej vlády patrí spomínaný podnik, ktorého jediným akcionárom je práve Ministerstvo financií.
Jediným zadržaným, ktorý nebol zatiaľ ani obvinený, je šéf Úradu vlády Lubomír Poul.
Podľa dnešného vyjadrenia olomouckého vrchného štátneho zástupcu Iva Ištvana pre Českú televíziu dozorový štátny zástupca analyzoval obsah jeho výpovede a nenašiel dôvod na jeho obvinenie.
Sledujte kauzu na stránkach portálu iDNES.CZ
Čo sa deje v Česku:
- Českí policajti zatkli vo štvrtok v rámci veľkej razie osem politikov a špičiek štátnej správy. Sedem z nich obvinili.
- Medzi zatknutými sú aj šéf Vojenského spravodajstva Milan Kovanda a šéfka premiérovho kabinetu Jana Nagyová.
- Policajti vyšetrujú prípady korupcie a sledovania troch ľudí, medzi nimi aj premiérovej manželky.
- Sledovanie i podplácanie spája jedna osoba: pravá ruka českého premiéra Jana Nagyová.
- Premiéra Petra Nečasa vinia z rozdeľovania postov v pološtátnych firmách práve cez Nagyovú.
- Nagyová si okrem toho objednala u vojakov sledovanie Nečasovej manželky a ďalších dvoch ľudí bez súhlasu ministra obrany. Údajne chcela získať kompromitujúce informácie.
- Nečas tvrdí, že on sledovanie nenariadil a že by nikdy nezneužil spravodajské služby na osobné alebo politické účely. Podľa Nagyovej videl fotografie už pred raziou, nevedel však o ich pôvode.
- Polícia zadržala pri zásahu proti politikom a špičkám 120-150 miliónov korún v hotovosti a desiatky kilogramov zlata.
- Súd v sobotu uvalil väzbu šiestich zo siedmich obvinených - premiérovu poradkyňu Janu Nagyovú, bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Ondreja Páleníka, príslušníka Vojenského spravodajstva Jana Pohůnka, exministra Ivana Fuksa, jeho bývalého námestníka Romana Bočka, exposlanca Petra Tluchořa a exposlanca Mareka Šnajdra.
- Väzbu súd neuvalil na súčasného šéfa Vojenského spravodajstva Milana Kovandu. Priznal sa a bude stíhaný na slobode.
- Jediným zadržaným a neobvineným je zatiaľ šéf Úradu vlády Lubomír Poul. Nenašli uňho dôvod na obvinenie.
- Český premiér neplánuje kvôli škandálu odstúpiť, opozícia volá po páde vlády.
- Poslanci opozičnej ČSSD zvolali hlasovanie o nedôvere vláde na utorok 18. júna.
- Koaličná strana TOP 09 chce pokračovať vo vládnutí až do budúcoročných volieb. Či bude požadovať výmenu Nečasa, nepovedala. Podľa jedného z poslancov však na utorkové hlasovanie už možno nemusí ani dôjsť.