Iránci oslavovali. Budúci prezident, umiernený duchovný Hassan Ruhání sľúbil viac slobody.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
TEHERÁN, TEL AVIV. Po dnešnom vyhlásení výsledkov prezidentských volieb vyšli Iránci do ulíc. Aj pred štyrmi rokmi tam boli. Vtedy ich vyhnali bezradnosť a hnev nad zmanipulovanými voľbami a ukradnutými hlasmi.
Tento víkend to bola radosť a nádej. Hassanovi Ruhánímu, ich budúcemu prezidentovi, sa podaril malý zázrak.
Dokázal vyhrať nad piatimi konzervatívnymi kandidátmi, dokázal to hneď v prvom kole a s takým náskokom, že režim s tým nemohol nič urobiť.
Nie je jasné, či radosť z nástupu 64-ročného umierneného klerika a bývalého jadrového vyjednávača, prinesie nejakú zmenu.
Všetky zásadné otázky v Iráne má pod rukou ajatolláh Chameneí. Jeho ľudia mu voľbou Ruháního síce dali najavo, že majú záujem o umiernenosť, ktorá bola hlavným odkazom kampane nového prezidenta, ale najvyšší duchovný líder krajiny nemusí tento pohľad akceptovať.
Kritické budú prvé mesiace a to, ako sa Ruhání naučí manévrovať v komplikovanej iránskej politike a aký vzťah si vybuduje s Chameneím.
Ruhání je v iránskom vedení desaťročia, vzdelaním je právnik, ovláda arabčinu aj angličtinu a na rozdiel od odchádzajúceho populistického prezidenta Ahmadínedžáda pôsobí skôr akademicky.
Bude vyčkávať
Profil
Hasan Ruhání
jediný duchovný medzi kandidátmi získal 50,68 percenta,
bývalý hlavný vyjednávač o jadrovom programe (2003 – 2005) súhlasil s pozastavením obohacovania uránu, keď sa stal prezidentom Ahmanínedžád Ruhání odstúpil a jeho nástupca jadrový program obnovil,
v rokoch 1989 až 2005 bol predsedom vplyvnej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť.
Svet zaujíma hlavne to, ako sa Ruhání postaví k iránskemu jadrovému programu. Nikto nepredpokladá, že ho bude chcieť zastaviť, lebo Chameneí by to nedovolil.
Ruhání však kritizoval spôsob, akým o programe s mocnosťami vyjednávali Ahmadínedžádovi ľudia. Počas kampane zároveň povedal, že technologický pokrok nemôže ohrozovať dobrý stav spoločnosti.
Narážal tak na negatívny efekt medzinárodných sankcií na iránsku ekonomiku.
Americká expertka na Irán Suzanne Maloneyová v blogu napísala, že predpokladá, že Ruhání by mohol zmierniť napätie medzi Iránom a USA.
No neočakáva žiadne dramatické vyhlásenia, skôr upokojenie situácie a vyčkávanie na oboch stranách.
Izraelský denník Haarec napísal, že s umierneným prezidentom sa Izraelu bude ťažšie získavať podpora pre prípadný útok na iránske jadrové zariadenia.
Sľubuje viac slobody
Ruháního však okrem jadrového programu a citlivej situácie v Sýrii čakajú domáce ekonomické problémy.
V krajine je 30-percentná inflácia, vysoká nezamestnanosť a tieto problémy nie sú spojené výhradne s efektom sankcií.
Ahmadínedžád sa ukázal ako ekonomický ignorant a Ruhání to musí riešiť. Ak sa bude snažiť dodržať sľuby z kampane, mal by presadzovať aj väčšiu slobodu médií, prejavu a eliminovať zásahy štátu do súkromia občanov. Chce takisto prepustiť z domáceho väzenia iránskych reformátorov.
Symbolom jeho kampane bol veľký kľúč, ktorý mal otvárať zatvorené dvere. Oslavujúci Iránci čakajú, že sa mu ich podarí otvoriť čo najviac.